2202 Polis Terhis Olacak!

2202 Polis Terhis Olacak!
Meslekte 10 yılını tamamlayan kışla yüzü görmeden askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılacak...

Polisler artık askerlik yapmayacak. Polislerin askerlik hizmetinden muaf tutulmasına ilişkin hükümet tasarısı TBMM'ye sunuldu. Tasarıya göre, halen silah altında bulunan 2 bin 202 polis “son Mehmetçik polis” olacak. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından silah altındaki polisler terhis edilecek. Yeni sistemde meslekte 10 yılını tamamlayan polisler, askerlik yapmış sayılacak.
 

Bunun için halen askerliğini yapmamış durumda olan mevcut polisler ile polis meslek okulları ve meslek merkezlerinde okuyanların askerlikleri, meslekte 10 yılı tamamlayana kadar tehir edilecek. Süre dolduğunda da bunlar kışla yüzü görmeden askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılacak. Ancak meslekte 10 yılı doldurmadan polislikten ayrılanlar, muafiyetten yararlanamayacak ve askerliğini yapmak zorunda kalacak.

Hükümetin hazırladığı ilk taslakta askerlikten muafiyet için meslekte geçmesi gereken süre 7 yıl olarak öngörülmüştü. Taslak çalışmada ayrıca polislerin eğitim duruman göre kısa süreli silah altına alınmaları öngörülmüştü. Hükümet son aşamada askerlikten muafiyet için meslekte geçmesi gereken süreyi 7 yıldan 10 yıla çıkarttı, bunun karşlığında kısa süreli de olsa silah altına alınması talebinden vazgeçmiş oldu.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, “Bu konu üzerinde zaten bir süredir çalışılıyordu. Hatta 1-2 hafta önce bir açıklamamız da olmuştu, o konuda bir tasarı oluştuğu Bakanlar Kurulu'nun imzasına açıldığı yönünde. Şimdi yeni çalışmalarla özellikle Başbakanımızın konuya özel ilgisiyle daha da farklı bir konuma duruma getirildi” dedi.

Askerlikten muaf olan tek meslek

10 yıllık polislerin askerlik yapmamasını öngören düzenleme tartışma yarattı. Türkiye'de sadece polislere tanınan bu hakkın Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırılık taşıdığı iddialarına karşılık, tasarının gerekçesinde “eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmeyecek ve önemli düzeyde kamu yararı sağlayacaktır” denildi. Anayasa'nın 10. maddesinde “Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz” hükmü yer alıyor. Polislerin askerlik yapmamasının bu hükme aykırılık oluşturacağı savunuluyor. Ancak hukukçular, Anayasa'nın 72. maddesinde “Vatan hizmeti, her Türk'ün hakkı ve ödevidir. Bu hizmetin Silahlı Kuvvetler'de veya kamu kesiminde ne şekilde yerine getirileceği veya getirilmiş sayılacağı kanunla düzenlenir” hükmünün yer aldığına da işaret ediyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com