23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Ekonomi Bakanı Zeybekci:

ANKARA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ulusal egemenliğin, en büyüğünden en küçüğüne her bireyin sahip çıkmasıyla korunacak ve sürdürülecek bir değer olduğunu belirterek, "Çocuklarımıza bu bilinci aşılamak ve çocuklarımızı daha aydınlık yarınlar yaratacak 2023 hedeflerimize hızla taşımak ise bugünün büyükleri olan bizlerin görevidir" ifadesini kullandı. 

Zeybekci, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında,  23 Nisan'ın Cumhuriyet tarihi içinde, Türk Milleti'nin tebaadan vatandaşlığa geçişinin en somut nişanesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) açıldığı gün olduğunu kaydetti. 

Bu "kutlu" günle özdeşleşen ulusal egemenlik fikrinin, devletin demokratik meşruiyet temelinde kurulduğunun daimi bir göstergesi olduğunu ifade eden Zeybekci, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla şanlı bir tarih yazan milletimiz, savaş meydanlarında kazandığı zaferleri, hukuk ve demokrasi tacıyla perçinlemiştir" değerlendirmesinde bulundu.

- "Meclisimiz yarınlarımızı parlak kılmaya devam edecek"

TBMM'nin, aziz Türk Milleti'nin siyasi varlığının hem kalbi, hem de beyni mahiyetinde olduğunu ve Türkiye'nin vicdanını ve aklını temsil ettiğini belirten Zeybekci, şunları kaydetti: 

"Yüce Meclisimiz, geçmişte bu ülkenin istiklalini sağlamış ve istikbalini yeşerttiği gibi, bugünden sonra da yarınlarımızı parlak kılmaya ve güçlendirmeye devam edecektir. Meclisimiz, bilhassa çocuklarımız adına barış dolu, aydınlık bir geleceğin mimarı olarak varlığını sürdürmeye devam edecektir. İşte bu nedenle, 23 Nisan aynı zamanda çocuk bayramı olarak kutlanmaktadır. Çocuklarımız hepimizin geleceğidir.

Dünyada, çocuk bayramına sahip ilk ve tek ülke olmanın haklı gururu, bu özel günün milli egemenlik fikriyle bütünleştirilmesi sonucu daha da anlam kazanmıştır. Zira ulusal egemenlik, en büyüğünden en küçüğüne bu topraklar üzerinde yaşayan her bireyin sahip çıkmasıyla korunacak ve sürdürülecek bir değerdir. Çocuklarımıza bu bilinci aşılamak ve çocuklarımızı daha aydınlık yarınlar yaratacak 2023 hedeflerimize hızla taşımak ise bugünün büyükleri olan bizlerin görevidir." 

- "Türk Milleti'nin kalbi ve vicdanı güvenilir bir kılavuzdur"

Çocuklardan beklentilerine de mesajında yer veren Zeybekci, "Ecdadımızdan bizlere emanet olan bu ülke, yarın da çocuklarımıza emanet edilecektir. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023'te bugünün çocukları yarının büyükleri olarak sizlerden ricam, o gün geldiğinde büyük emeklerle ve mücadelelerle elde edilmiş tüm kazanımlarımıza sahip çıkmanız, çağdaş, demokratik, bölgesinin lideri, güçlü bir Türkiye için var gücünüzle çalışmanızdır" ifadesini kullandı.

Çocuklardan, Gazi Mustafa Kemal'in "Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir" sözlerini unutmamalarını isteyen Zeybekci, Türk Milleti'nin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetinin, daima doğrudan ve haktan yana olan güvenilir bir kılavuz olduğunu belirtti.

Bugünün çocuklarının, ileride çok daha müreffeh bir Türkiye'yi inşa edeceğine, dünya barışına önemli katkılar sağlayacağına ve kazananın daima Türk Milleti olacağına inandığını kaydeden Zeybekci, mesajını "Bu umutla, 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, dünyanın bütün çocuklarına barış ve mutluluk getirmesini diliyorum. Bütün çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyor ve gözlerinizden öpüyorum" sözleriyle tamamladı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com