23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Afyonkarahisar, Bilecik ve Kütahya'da törenler düzenlendi

AFYONKARAHİSAR/BİLECİK/KÜTAHYA (AA) - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Afyonkarahisar, Bilecik ve Kütahya'da coşkuyla kutlandı.

Afyonkarahisar'daki kutlamalar, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın'ın Kocatepe Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı. Daha sonra Atatürk Spor Salonu'nda devam eden törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yalçın, unutulmaz zaferler, kahramanlık, başarı ve atılımlarla dolu olan Türk tarihinin, çocuğundan gencine ve yaşlısına kadar her Türk evladına gurur ve heyecan verdiğini söyledi. 

Yalçın, 23 Nisan'ın, TBMM'nin açılışının yanında, millet egemenliğine dayanan cumhuriyetin temellerinin atıldığı müstesna bir gün olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Milletimiz, Kurtuluş Savaşı'nda verdiği büyük mücadele ile yalnızca yurt topraklarını kurtarmamış, aynı zamanda düşünce ve duygularının ortak yönü olan, millet bilincini üstün kılarak, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini de atmıştır. Bir milletin varlığı ve bütünlüğü, bütün maddi ve manevi değerlerin ideali ve inancıyla oluşan ortak bir gücün varlığına bağlıdır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bizler için büyük bir anlam ifade etmektedir. Çünkü 23 Nisan, dünya çocuklarının da katılımı ile kutlanan, barış ve kardeşlik gibi yüce değerlerin büyük bir özveri, coşku ve içtenlikle paylaşılmasına, dünyaya yayılmasına, farklı kültürlerin bir araya gelerek oluşmasına ve yaygınlaşmasına vesile olan ilk ve tek çocuk bayramıdır."

Yalçın'ın konuşmasının ardından anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencileri, çeşitli gösteriler sundu. Şarkıların seslendirildiği, şiirlerin okunduğu törende, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi.

Kutlamalara, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İsmet Gökhan Gülmez, askeri erkan ve diğer ilgililer katıldı. 

Öte yandan CHP Afyonkarahisar İl Başkanlığı tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle alternatif kutlama düzenlendi. 

Kocatepe Parkı'nda bir araya gelen CHP'liler, Atatürk Anıtı'na çelenk koyduktan sonra saygı duruşunda bulunarak, İstiklal Marşı'nı okudu. 

 

-Bilecik

 

Bilecik'te ise Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törene, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Yaşar, Bilecik Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan, protokol üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak, törende yaptığı konuşmada, Anadolu'da tutuşturulan bağımsızlık meşalesinin, 23 Nisan 1920'nin Anadolu'nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline geldiğini kaydetti.

Işığını, tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin inancından, gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan güneşin, aynı zamanda bir dirilişin müjdecisi olduğunu ifade eden Altınkaynak, şöyle konuştu:

"Zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet, birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir. Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilme, teknolojiye açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan, sevinç ve gururla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, geleceğin teminatı olan çocuklarımıza sevgi ve güvenin göstergesidir. Dünyaya sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk, kardeşlik ve barış mesajları vererek, heyecanla, coşkuyla, rengarenk görüntülerle bu güzel bayramı, en güzel duygularla kutlamaktan da büyük kıvanç duymaktayız."

Öğrencilerin şiir okuması, halk oyunları gösterisi ve Edebali Ortaokulu müzik korosunun solo şarkılar seslendirmesiyle devam eden kutlamalarda, öğrenciler arasında "yumurta taşıma", "elma yeme" ve "sandalye kapma" yarışması düzenlendi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, düzenlenen sportif müsabakalarda ve yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi. 

 

-Kütahya

 

Kütahya'daki ilk tören Zafer Meydanı'nda İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen'in Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 

Daha sonra Şule Mete Tetik İmam Hatip Ortaokulu 6. sınıf öğrencileri Mehmet Ali Cura ile Fatma Nur Aloğlu, Vali Şerif Yılmaz'ın makam koltuğuna temsili olarak oturdu.

Cura, burada yaptığı konuşmada, çocukların oyun oynayabileceği alanların arttırılması ve öğrencilerin okulda kitap okuma alışkanlıklarının geliştirilmesi için gerekli fiziki şartların sağlanmasına yönelik talimatlar verdi.

Ardından Zafer Meydanı'nda Vali Yılmaz, Kütahya Belediye Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve Garnizon ve Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Celal Başoğlu, halkı selamlayıp bayramlarını kutladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Esen, burada yaptığı konuşmada, 23 Nisan 1920'nin her şeyden önce milletin geleceğine dair bir hükmün ve kararın verildiği tarih olduğunu söyledi.

Bugünün öncelikle bir ''Ulusal Egemenlik Bayramı'' olarak görülmesi gerektiğini belirten Esen, ''Anayasal ilkelerimiz çerçevesinde  bağımsız ve güçlü bir ilke olarak en büyük amacımız, aklın ve bilimin önderliğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği hedef olan çağdaş uygarlığa ulaşmak ve onu aşmaktır. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklarda, Cumhuriyetimizin 100. yılında dahada ilerlemiş bir seviyeye ulaştırmak ümidiyle, tüm milletimizin ve ayrıca çocuklarımızın bayramını kutluyorum'' diye konuştu.

Konuşmanın ardından, öğrenciler tarafından şiirler okundu, halk oyunları gösterisi ve yarışmalar düzenlendi, daha önce çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com