"23 Nisan'ı çocuklarımızın önemli bir bölümü kutlayamıyor"

"23 Nisan'ı çocuklarımızın önemli bir bölümü kutlayamıyor"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocuklarımızın önemli bir bölümü kutlayamıyor. Bu bayramı, hamasi söylemleriyle, birkaç dakikalığına koltuklarını çocuklara emanet eden ama hayatın her alanında o

Yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Bundan 83 yıl önce, 4 bin çocuk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden bir talepte bulundu; haklarını istedi. Biz, hala bu isteği yerine getiremedik. Hala yeni nesiller olarak yetişeceklerine biz karar veriyoruz; onları zorla kendi istediğimiz kalıplara sokmak istiyor, bazılarını istemedikleri kadar şımartıp varlığa boğuyor, bazılarının ise hayatlarını karartıyor ve yoksunluğa mahkûm ediyoruz” dedi.

Açıklamasında, Gündem Çocuk Derneği’nin verilerini örnek gösteren Tanrıkulu, şunları söyledi:

“Gündem Çocuk Derneği’nin verilerine göre 2011 yılında, devlet eliyle ortaya çıkan yaşam hakkı ihlalleri neticesinde 50 çocuk yaşamını yitirdi. 2012’ye saatler kala, 28 Aralık’ta, Uludere’de gerçekleştirilen hava operasyonu sonucu yaşamını yitiren 35 sivilin 19’u çocuklardan oluşuyordu.

2011 yılında, devlet önlem almadığı için dile kolay 765 çocuk çeşitli afetlerden, trafik kazalarından, soba zehirlenmelerinden, yangınlardan, besin zehirlenmelerinden dolayı hayatını kaybetti.”

AKP iktidarı döneminde, özellikle 2006 yılından itibaren yüzlerce çocuğun Terörle Mücadele Yasası kapsamında, taş veya slogan attıkları gerekçesiyle hapislere atıldığını kaydeden Tanrıkulu, “2012 yılında Adana-Pozantı Cezaevi’nde tutuklu bulunan bazı çocukların cinsel taciz ve tecavüze maruz kaldığı ortaya çıktı. 23 Nisan’ın arifesinde, Adana’da bir gösteriye katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan 4 ilköğretim öğrencisi hakkında 30’ar yıl hapis cezasıyla dava açıldı. Benzer davaların çetelesini tutmaya kalksak, ülkemizin çocuklar için devasa bir hapishaneye çevrildiğini görürüz” dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com