24 yıl önceki referandumdan "hayır" çıkmıştı

24 yıl önceki referandumdan "hayır" çıkmıştı
Yerel seçimin öne alınarak 27 Ekim 2013'te yapılmasına ilişkin anayasa değişiklik teklifi referandum eşiğinde kabul edilirken bundan 24 yıl önce yerel seçimin bir yıl öne alınmasıyla ilgili referandum yapılmış ve sandıktan "hayır" çıkmıştı.

AKP ve MHP imzalarıyla Meclis'e sunulan yerel seçimin öne alınarak 27 Ekim 2013 tarihinde yapılmasına ilişkin anayasa değişiklik teklifinin ikinci tur oylamasında 360 oy çıktı. Böylece kabul oyları referandum eşiği olan 367'nin altında kaldı. 

Yerel seçimin 27 Ekim 2013'te yapılmasına ilişkin anayasa değişiklik teklifi referandum eşiğinde kabul edilirken gözler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e çevrildi. Gül anayasa değişikliğini ya TBMM'ye geri gönderecek ya da referanduma götürecek.

24 YIL ÖNCE REFERANDUM YAPILDI, YÜZDE 65 "HAYIR" ÇIKTI

Erken seçimin referanduma gidip gitmeyeceği merak konusu olurken bundan 24 yıl önce 25 Eylül 1988'de yerel seçimin bir yıl öne alınmasıyla ilgili anayasa değişikliği referanduma sunuldu. Sandıktan yüzde 34,99 "evet", yüzde 65,01 "hayır" oyu çıktı.

Referandum iktidar partisi ANAP'a karşı adeta güven oylamasına dönüşürken dönemin başbakanı Turgut Özal'ın, "Halkımızın ANAP'a olan teveccühünde zor şartlara rağmen en ufak bir değişiklik olmamıştır" sözleri kayıtlara geçti. 

Dönemin SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, "Referandum vatandaşın ANAP'a "biz seni istemiyoruz' demesiyle sonuçlandı" derken DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de, "Millet iktidarı reddetti" dedi.(EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com