25. Arap Birliği Zirvesi

25. Arap Birliği Zirvesi
İhvan, zirveye katılan Arap liderlerden, "Ümmetin yararına hizmet edecek kararlar almasını" talep etti

İSTANBUL (AA) - Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), 25. Arap Birliği Zirvesi'ne katılan Arap liderlerine, "ümmetin yararına hizmet edecek kararlar alınması" çağrısında bulundu.

 İhvan'dan, Kuveyt'in ev sahipliğinde düzenlenen zirve dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, Arap ümmetinin emellerine ve onların yararına hizmet edecek kararlar alınması temennisinde bulunuldu.

Arapların, genel olarak da Müslümanların temel davasının Filistin olduğu vurgulanan açıklamada, "Bu davanın başında da Kudüs ve tehlikede olan Mescid-i Aksa gelir. Bundan dolayı, Arap Birliği Zirvesi'nden, Filistin halkının direnişine destek veren, Gazze'deki halkımızın üzerinden ambargonun kalkmasını sağlayan ve Müslümanların yararını gözeten kararlar çıkmasını umut ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Mısır'da ordunun yönetime el koymasına dair ise "Mısır'da 3 Temmuz 2013'te meydana gelen askeri darbe, Mısır halkının hakkına ve meşruiyetine saldırıdır. Şeffaf ve özgür seçimlerle seçilen meşru yönetim uzaklaştırılmış, halkın kendi hakkı çerçevesinde özgürce onayladığı anayasa iptal edilmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Askeri darbenin toplumu böldüğü, olumsuz yansımalarının hala ülkeyi etkilediği vurgulanan açıklamada, Arap liderlere, Mısır'da darbe yönetimince atılan adımları onaylamama çağrısı yapılırken, kaybettiği haklarını geri alması için Mısır halkına yardım edilmesi gerektiği aktarıldı.

Suriye'deki iç savaşa da değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Suriye'de yaşanan ölüm, yıkım, kan, her Arap'ın, Müslüman'ın, adaleti seven özgür her insanın canını acıtır. Teşkilat, Suriye halkının, rejimini seçmek için özgürük ve onur talebini destekliyor ve toplantıya katılanlara Suriye'de istikrarın yeniden tesis edilmesi, halkın meşru hakları çerçevesinde rejimini kendi seçebilmesi, acıların dinmesi, akan kanın durması için gerekli herşeyin yapılması çağrısında bulunuyor."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com