25. Arap Birliği Zirvesi

25. Arap Birliği Zirvesi
Somali Cumhurbaşkanı Mahmud:

KUVEYT (AA) - Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Arap liderlere, iç savaş nedeniyle büyük sorunlar yaşayan ülkesine terörle mücadelede gereken desteği verme çağrısında bulundu.

Mahmud, Kuveyt'te düzenlenen 25. Arap Birliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, ülkenin çeşitli bölgelerinde ordu birlikleriyle çatışan Eş-Şebab hareketini kastederek, "Din adına insanları terörize ederek ülkede kaos ortamı yaratmaya çalışan El-Kaide bağlantılı tekfirci örgütlerle mücadele eden Somali'ye gereken desteğin verilmesini istiyoruz" dedi.

Silahlı gruplardan kurtarılmış bölgelerde yaşayan halka ilaç ve gıda yardımı yapılmasını da talep eden Mahmud, Somali'ye destek için yeni bir girişim başlatılması çağrısında bulunarak, ülkesinin yeniden imarı ve devlet müesseselerinin inşası için maddi ve teknik desteğe ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

 

-Suriye'deki insanlık krizi

Fas Kralı 6. Muhammed'e vekaleten zirveye katılan Başbakan Abdulilah Benkiran da Suriye'de yaşanan "insanlık krizi"ne değinerek, "Suriye'deki insanlık krizi, alnımızda kara bir leke olarak kalacaktır. Bunun tüm sorumluluğu, uluslararası topluma ait" değerlendirmesinde bulundu.

Benkiran, Filistin meselesine ilişkin ise "İsrail'in 1967 öncesi sınırlarına dönmesi karşılığında Arap ülkelerinin israil'le ilişkilerini normalleştirmeleri esasına dayanan Arap Barış Planı, gerçekçi bir öneri olmaya devam etmektedir. Bu çerçevede, Arap Birliği ile İİT arasında tam bir işbirliği olmalıdır" diye konuştu.

 

-Arap Parlamentosu önerisi

Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki ise Arap dünyasına, Avrupa Birliği ve Afrika Birliği modelinde olduğu gibi bir Arap Birliği ve "Milli Uzlaşı Komitesi" kurulması çağrısında bulundu. 

Merzuki, Arap Birliğinin çalışmalarına devam edeceği yeni bir yapıya ihtiyaç duyulduğunu belirterek, "Avrupa Birliği ve Afrika Birliği modelinde olduğu gibi bir Arap Birliği kurma ve Avrupa Parlamentosu'na eşdeğer Arap Parlamentosu oluşturma zamanı geldi" ifadesini kullandı.

Suriye'deki tarafları, çatışmalara son vermeye çağıran Merzuki, Arap dünyasında akan kana son verecek, yaşanan çatışmalarda diyalog yoluyla arabuluculuk rolü üstlenecek "Milli Uzlaşı Komitesi kurulması" önerisinde bulundu.

 

-Taraflara diyalog masası çağrısı

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflikaya vekaleten zirveye katılan Meclis Başkanı Abdulkadir bin Salih de Suriye'deki krizin sona ermesi için tarafları akli selim davranmaya ve diyalog masasına oturmaya çağırdı. 

Arap dünyasında hızlı gelişmelerin yaşandığı bir dönemde Arap ülkelerinin, ortak çalışmaların geliştirilmesi amacıyla izlediği tutumu takdirle karşıladığını ifade eden Bin Salih, "Suriye'de 3 yılı aşkın süredir devam eden kanlı mücadele, vahim sonuçlar doğurmaktadır. Bu bağlamda tarafları, krize çözüm bulunması amacıyla Cenevre'de başlatılan çözüm sürecini desteklemeye ve akli selim davranarak savaşa son vermeye çağırıyoruz" diye konuştu.

Kuveyt'te 14 ülke liderinin katılımıyla başlayan 25. Arap Birliği Zirvesi'nin ilk günkü oturumu, Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Nevaf el-Ahmet es-Sabah'ın kapanış konuşmasıyla sona erdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com