25. yıla coşkulu kutlama

25. yıla coşkulu kutlama
1985 yılında 35 Simavlının bir araya gelerek oluşturduğu "Simav Cumhuriyet Yareni" 25. yılını coşkuyla kutladı.

1985 yılında 35 Simavlının bir araya gelerek oluşturduğu 'Simav Cumhuriyet Yareni' 25. yılını coşkuyla kutladı.
Şahbazoğlu İş Hanındaki Yaren Evi'nde, Yaren Başı Mimar Süleyman Koçak, Köşe İhtiyarı Avukat Mehmet Erdimen, Küçük Yaren Başı emekli eğitimci Hüseyin Cihan'ın önderliğinde bir araya gelen Simav'ın Cumhuriyet Yarenleri gecenin ilerleyen saatlerine kadar gönüllerince eğlenme fırsatı buldu.
Yeni oluşturulan Yaren Logo ve Flaması Onursal Yarenbaşı Falih Uz tarafından Büyük Yarenbaşı Süleyman Koçak'a teslim edildi. Onursal yaren başı Falih Uz Simav Cumhuriyet Yarenbaşı Süleyman Koçak'ı 25 yıllık katkılarından dolayı ayrıca plaketle ödüllendirdi. İzmirli Müzisyen Mustafa Apak'ın kendi bestelediği Simav Cumhuriyet Yareni ulusal marşını kendi sesinden sunumun ardından yerel ses ve ses sanatçıları eşliğinde Türk Sanat (TSM)ve Türk Halk Müziği (THM)'nin seçkin eserleriyle coşan yarenler şarkı ve türkülere hem eşlik etti, hem de folklor oyunları oynayarak geceye renk kattı.
Simav Cumhuriyet Yareni Yaren Başı Mimar Süleyman Koçak, Oğuzlar zamanından bu yana sürdürülen ve Ahilik kültürünün bir parçası olan Yaren geleneğini Kütahya'nın şirin ilçesi Simav'da her 15 günde Yaren Odasında düzenledikleri çeşitli etkinliklerle sürdürmeye çalıştıklarını bildirdi.
Dedelerinden kendilerine miras kalan bu geleneği gelecek kuşaklara bırakmak istediklerini ifade eden Koçak, Osmanlıdaki devlet yapısında önemli bir yere sahip olan yaren kültürünü geçmişte olduğu gibi günümüzde de fedakar ve cefakar insanların gayreti ile aslına uygun bir biçimde Simav'da yaşatmaya çalıştıklarını söyledi.
Koçak, yarenciliğin temelinde güçlü ve manevi kültürümüz olarak iyi niyet, hoş görü, adap, kanaat, birlik, beraberlik, yardımlaşma ve en önemlisi saygı ve sevgiye dayanan sosyal bir kurum olduğunu söyledi.
Koçak, bu tür toplantılarda yarenlerin yeminlerine sadık kalıp kalmadıklarını gözden geçirdiklerini, 100 maddelik yaren kanununa aykırı hareket edenler hakkında cezai müeyyideler uyguladıklarını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com