250 milyon liralık vurgun!

250 milyon liralık vurgun!
Yıllardır çok sayıda bayinin araç alanlardan trafik tescil işlemleri adı altında fazla para aldığı ortaya çıktı. Vurgun, yıllık 250 milyon lirayı buluyor...

Bir tüketicinin açtığı dava üzerine Türkiye'de birçok otomotiv bayiinin haksız kazanç elde ettiği ortaya çıktı. Türkiye'de çoğu bayi, tüketiciden 'trafik tescil işlemleri' adı altında 450 ila 750 lira arasında para talep ediyordu. Ruhsat işlemleri için en az 450 lira ödeyen tüketici, ödediği paranın hangi kalemlere gittiğini pek araştırmıyordu.

ARAÇ BAŞI 200 LİRA
Bayiler bu paranın 162 lirasını vergi olarak devlete, 80 lirasını da müşavirlik hizmetleri için komisyoncuya ödüyor, geriye kalan yaklaşık 200 liralık ücret ise direkt olarak firmaya kalıyordu. Bu işlemden yaklaşık olarak yılda 200- 250 milyon lira tutarında haksız kazanç elde edildiği iddia ediliyor. Çok sayıda bayinin fazladan para kazanması olayını, Mehmet Ali Şengün isimli bir vatandaşın Yenimahalle Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurusu ortaya çıkardı. Heyet, yapılan duruşma sonucu tüketiciyi haklı bularak, alınan fazla paranın tüketiciye iade edilmesine karar verdi.

KAYA: HAKSIZ KAZANÇ
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Bazı bayiler, aracın trafiğe tescili ve vergi bedeli olarak 450 lira tahsil ediyor. Uygulama 4077 sayılı Kanun'da yer alan hükümler gereği haksız. Bayiler haksız kazanç sağlıyor. Yıllık trafiğe yaklaşık 1 milyon yeni araç çıktığı dikkate alınsa, bayilerin ortalama 200 milyon lira haksız kazanç sağladığı görülüyor."
 
TAKSİ PLAKASI ALTIN GİBİ
 Altın fiyatlarının ve döviz kurlarının hızla yükseldiği son dönemde taksi plakası da yatırımcısının yüzünü güldürdü. Ocak ayında 610 bin liraya satılan taksi plakaları, yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 29 oranında değer kazandı. Taksi plakası, bu ay itibariyle 785 bin liraya alıcı buluyor. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, taksi plakası fiyatlarındaki artışı anormal bir yükseliş olarak değerlendirmediklerini ifade etti. Taksici esnafının çok fazla plakasını alıp satmadığını da belirten Uğur, "Biz plakaların kullananlar tarafından satın alınmasını istiyoruz" dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com