26. Uluslararası Saraybosna Kitap Fuarı Başladı

26. Uluslararası Saraybosna Kitap Fuarı Başladı
Fuara, 100'den fazla yayınevi katılıyor

SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek'te geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Saraybosna Kitap Fuarı başladı. 

Başkent Saraybosna'daki Skenderiya Kültür ve Spor Merkezi'nde, bu yıl 25'incisi düzenlenen Uluslararası Saraybosna Kitap Fuarı'na, Bosna Hersek, Türkiye ve diğer ülkelerden 100'den fazla yayınevi katılıyor.

Bu yıl "Kelime, kitap, evren" sloganıyla düzenlenen fuarda, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nin desteğiyle fuarı ilk ziyaret eden 15 kitap severe çeşitli kitaplar hediye edildi. 

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Dr. Cengiz Aydın ise Saraybosna Kitap Fuar'ına geçen yıl ilk defa katıldıklarını, bu yıl da "Türk Edebiyatının Dışa Açılımı" (TEDA) projesini tanıttıklarını söyledi.

Cengiz, "TEDA önemli projelerimizden biri, bu kapsamda Bosna Hersek'te 51 yayının Boşnakça'ya çevrilmesine TEDA destek verdi. Bu 51 yayının da 21'i sonuçlandı, basımı yapıldı ve şu anda okuyucularla buluştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bosna Hersek'e ciddi önem veriyor, bu yüzden geçen seneden itibaren kitap fuarına katılmaya başladık. Bundan sonra da daha kapsamlı bir şekilde Türk kültürünü tanıtma noktasında çalışmalarımıza devam edeceğiz" diye konuştu. 

Fuara Türkiye'den katılan Kültür Turizm Bakanlığı'na bağlı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Demet Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu tür fuarların en önemli özelliğinin Türkiye'nin diğer ülkelerle dostluk ve beraberliği ile tanıtımı olduğunu söyledi.

 "61 ülkede yayıncılık çalışmalarımız var. Türkçe yayınların diğer ülkelerde çevirilerine destek sağlıyoruz. Bu bağlamda, buradaki yayınevleri ve çevirmenleri, kitaplarımızı çevirmek için bakanlığımız ile irtibata geçmeye çağırıyorum" diye konuşan Koç, Bosna Hersek'teki kitap fuarının kendileri için öneminin çok büyük olduğunu, ayrıca Bosna Hersek'i çok sevdiklerini, buralı vatandaşların her zaman gönüllerinde özel yeri olduğunu dile getirdi. 

Saraybosna'daki fuarda, Türk girişimciler tarafından Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da açılan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) ve Burç Üniversitesi'nin de stantları bulunuyor. 

Uluslararası Saraybosna Kitap Fuarı, 28 Nisan'a kadar devam edecek. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com