28 Dağcı Murat Dağı'na tırmandı

28 Dağcı Murat Dağı'na tırmandı
Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünden 28 dağcı, Kütahya'nın Gediz İlçesi'ne bağlı Murat Dağı'na tırmandı.

Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünden 28 dağcı, Kütahya'nın Gediz İlçesi'ne bağlı Murat Dağı'na tırmandı.

Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Metin Atun önderliğinde Kütahya'ya gelen 4'ü bayan 28 dağcı, Tarihi Kütahya Kalesi, Bedesten, Kütahya Müzesi, Ulu cami ve turistik tesisleri dolaştıktan sonra Gediz İlçesi'ne geçtiler.
Gediz'deki yemeğin ardından Murat Dağı'na hareket eden dağcılar, Karapınar Yaylasında bulunan Kesik söğüt mevkisindeki Gediz ve Porsuk nehirlerinin doğuş noktasında incelemeler yaparak, aynı bölgede yetişen Ters Lale ve çeşitli endemik bitki türlerini yakından görme ve fotoğraf çekme şansı da yakaladılar.
Murat Dağı'nın 1450 metresinde bulunan Türkiye İzcilik Federasyonu Kamp Tesislerinde geçen dağcılar, akşam yemeğinden sonra kamp ateşi eşliğinde çay keyfi yaşadılar.
Geceyi kamp tesislerinde geçiren dağcılar, sabah kahvaltısından sonra 2313 metre yükseklikte bulunan zirveyi tırmandılar. Yaklaşık 18 kilometrelik zorlu bir tırmanış sonunda zirveye ulaşan dağcılar, zirvedeki çay keyfinden sonra bayrak noktasında pankart açarak birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler. Zirvede yenen yemekten sonra kayak sporu yaptılar ve burada yetişen bodur çam türleri, meşhur Murat Dağı kekiği ve endemik bitki türleri ile Kaya Kartalı ve Sakallı Akbaba gibi hayvan türlerini incelediler.
Zirve kampının ardında değişik bir parkurdan dönüşe geçerek kamp merkezine ulaşan dağcılar, Murat Dağı Kaplıca Tesislerinde (MURTES) havuz sefası ile dinlendikten sonra dağdan ayrıldılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com