'28 Şubat' gazetecilerine şok inceleme!

'28 Şubat' gazetecilerine şok inceleme!
28 Şubat darbesinin sivil ayağına ilişkin yapılan inceleme kapsamında on kadar gazetecinin mal varlığının da incelemeye takıldığın öğrenildi.

Yüz kişinin mal varlığının incelemeye alındığı ve bu kişiler arasında TSK mensuplarının yanısıra, iş adamları, bürokratlar, yargı mensupları ve gazetecilerin de olduğu belirtildi.

 Finans ayağı çerçevesinde malvarlıkları incelenen kişilerin yaklaşık 10’unu ise medya yöneticileri oluşturuyor.

 
Başbakan Erdoğan’ın, “neden yargılanmıyorlar” sorusu ile gündeme gelen, 28 Şubat darbesinin medya, iş dünyası ve bürokrasi ayağı ile ilgili önemli bilgi ve belgeler ortaya çıktı.

Taraf gazetesinin Nüseyin Özay imzalı manşetine taşıdığı habere göre Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı üzerine harekete geçen Mâli Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), darbenin “finans ayağına” yönelik incelemesini tamamladı. 28 Şubat’ın finans ayağı ile ilgili incelemenin ayrıntıları şöyle:

1996-2002 ARASI İNCELEMEDE!
 
28 Şubat’a destek veren “sivil kuvvetlerle” ilgili incelemede, darbe öncesi ve darbe sonrası hesaplar baz alındı. Bu kapsamda 1996- 2002 yılı arasındaki hesaplar ve servet artışları mercek altına alındı. Bazı hesaplarda sıkıntı çıktı. 10 yıllık zamanaşımı nedeniyle bazı hesaplara ilişkin kayıtların yok edildiği belirlendi. Ancak, başka kurumlardan alınan kayıtlarla eksiklikler kapatılmaya çalışıldı.

DARBE BAZI GAZETECİLERE YARAMIŞ
 
Darbenin sivil ayağına ilişkin yapılan inceleme çerçevesinde, yaklaşık 100 şüphelinin, mal varlıkları mercek altına alındı. Bu kişiler arasında, TSK mensuplarının yanısıra, iş adamları, bürokratlar, yargı mensupları ve gazeteciler de var. Finans ayağı çerçevesinde malvarlıkları incelenen kişilerin yaklaşık 10’unu ise medya yöneticilerinin oluşturduğu öğrenildi.

LOJMANDAN VİLLAYA 'DARBE' GEÇİŞİ
 
28 Şubat darbesine destek veren ve ismi darbe ile birlikte anılan bürokrat, gazeteci, iş adamı ve paşaların tamamının mal varlıklarında “rutin” dışı artış olduğu belirlendi. Bu süreçte daha çok, gayrimenkul alımı gerçekleştiği belirlendi. Örneğin, darbe döneminde, Ankara’daki devlet lojmanlarında oturan bürokrat, TSK ve yargı mensubunun, bugün İstanbul’da boğaz manzaralı villa da veya lüks konutta oturduğu tespit edildi. Yine aynı kişilerin, büyük çoğunluğunun Ege kıyılarında değeri en az 1 milyon lira olan lüks yazlıkları bulunduğu belirlendi.
 
VEKİLLERİN SERVETLERİ DE ARTMIŞ
 
Refah-Yol Hükümeti’nin yıkılmasına neden olan, istifacı vekillerin de servetleri araştırıldı. Bu kişilerin mal varlıkların da önemli ölçüde artışlar olduğu belirlendi. O dönemde, DYP’den istifa ederek hükümetin yıkılmasına yol açan milletvekillerinin bir kısmına, çantalarla rüşvet teklif edildiği iddia edilmişti. Uzmanlar rüşvet iddialarının izini, istifacı vekillerin gelirleri ve mal varlıkları ile sürmeye çalıştı. Bu konuda da önemli ipuçlarının elde edildiği öğrenildi.
 
PARANIN KAYNAĞI BİLİNMİYOR
 
28 Şubat postmodern darbesine destek veren sivillerin mal varlıklarındaki artışların temelinde kara para olup olmadığı bilinmiyor. Uzmanlar, sadece servet ile gelir arasındaki ilişkinin kurulmaya çalışıldığını belirterek, servetlerdeki artışın kaynağını savcılığın yapacağı soruşturma sonucunda netleşeceğini bildirdiler. Raporlar, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilecek. Savcılık da, raporlardaki bilgiler doğrultusunda, darbeye destek veren sivil aktörleri ifadeye çağıracak. Soruşturmanın sonucunda ise bu kişiler hakkında dava açılması da gündeme gelecek.

(DSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com