"28 Şubat mağdurları yeniden yargılansın"

28 Şubat mağdurları yeniden yargılansın
Anadolu Platformu Başkanı Aldemir:

SAKARYA (AA) - 28 Şubat sürecinde mahkemenin delil kabul ettiği polis tutanaklarında, "herhangi bir suç işlemediği ama işleme olasılığı bulunduğu" gerekçesiyle 18 yıl hapisle cezalandırılması istenen Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, 28 Şubat süreci nedeniyle cezaevinde bulunan Zekeriye Şengöz, Fahri Memur ve Nurettin Kayan'ın yeniden yargılanmasını istediklerini ancak reddedildiğini söyledi. 

Aldemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 28 Şubat'ın normalleşen Türkiye toplumunun yeniden dizayn edilmesi için yapılan darbe olduğunu savundu. 

Belli siyasi gruplar, askerler, bürokratlar, iş çevreleri ve medyanın 28 Şubat sürecine destek verdiğine işaret eden Aldemir, "Bununla ilgili bu kadar zaman geçmesine rağmen sağlıklı soruşturma yapılamadı. Bugün 28 Şubat'ın askerleri, maalesef tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Hakim ve savcılarına hiç dokunulmadı. Bundan rant elde edenlere bakılmadı bile. Bu sürecin meşrutiyetini savunan belli kişilere de dokunulmadı" diye konuştu.

Bugünkü sürecin de aynı odaklar tarafından yürütüldüğünü öne süren Aldemir, "Bunun için milletimiz, bu davaların yeniden görülmesini istiyor. Hükümetin ve Meclisin 28 Şubat mağdurları için yeniden yargılanması noktasında ciddi insiyatifler alması gerekiyor. Üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen mağduriyetler devam ediyor. Ben de hapis yatıp çıktım ama hala hapiste zuluüm görenler var. Zeki Hoca, Fahri Memur ve Nurettin Kayan kardeşlerimiz hala cezaevinde. Hiçbir suçlama olmamasına rağmen bu reva görülüyor" ifadesini kullandı. 

Aldemir, hiçbir suç delili olmamasına rağmen tutukluluk halinin devam ettiğini, 28 Şubat mağdurlarının yeniden yargılanması için gerekli müraacatları yaptıklarını vurguladı.

Aldemir, sözlerini şöyle tamamladı:

"Devlet, kendisine karşı tehdit olduğunda yasa çıkarıp bunu çözebiliyor. Bugün de karşı çıkma var fakat millete karşı 28 Şubat'ta yapılan karşı çıkma süreci için de yasal düzenleme yapılmalıdır. Bu, iktidarın asli görevidir. İktidar, kendisine yetki veren millete karşı yapılan suçları cezalandırmak için düzenleme yapmalıdır. Bu zulmü reva görenler, hala aramızda yaşıyor. Darbecilik, bir zihniyettir. Fırsatını bulduklarında yeniden ortaya çıkıyorlar. 

Cezaevinde yatan arkadaşlarımız için yeniden yargılama talebinde bulunduk. Bu taleplerimizin birçoğuna yargıdaki paralel yapı engel oldu. Malatya ve Diyarbakır'da başvurularımızı yaptık ancak reddedildi. Birçok delil ortaya çıkmasına rağmen taleplerimiz geri çevriliyor. Ankara'da yaptığımız başvurular da sümen altı edilmiş durumda. Cezaevinde yatan 28 Şubat mağdurlarının yeniden yargılanıp özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz ancak geri çevriliyor. Bu hakimler ve savcılar bu konuda duyarsız davranabilir ama en büyük mahkeme Allah'ın mizanındadır. Orada bunun hesabını veremezler."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com