28 Şubat operasyonunda neler yaşandı?

28 Şubat operasyonunda neler yaşandı?
Dün sabah saatlerinden itibaren başlayan 28 Şubat operasyonları gündeme bomba gibi düştü.

28 Şubat soruşturması kapsamında 31 adrese baskın yapıldı. Ankara ve İstanbul'da yapılan aramalara Çanakkale'de, Niğde ve Eskişehir de dahil oldu.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!

28 Şubat döneminin MGK Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Çevik Bir hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Adreslere yapılan eş zamanlı aramalar sırasında gözaltı listesi ise şöyle açıklandı:

28 Şubat soruşturması kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkan isimler

ANKARA

Abdullah Kılıçarslan- Emekli Tuğgeneral
Hüsnü Dağ- Emekli Kurmay Albay
Arslan Daştan- Emekli Kurmay Albay
Oğul Kalelioğlu - Emekli Kurmay Albay
Sezai Kürşat Ökte- Emekli Kurmay Albay
Ahmet Nazmi Solmaz- Emekli Kurmay Albay
Mustafa Kemal Savcı- Emekli Albay
İbrahim Selman Yazıcı - Emekli Kıdemli Albay
Ziya Batur- Emekli Albay
Ruşen Bozkurt- Emekli Albay
Ahmet Aka- Emekli Binbaşı
Mehmet Şinasi Çalış- Emekli Albay
Abdurrahman Yavuz Gürcüoğlu- Emekli Albay
İsrafil Aydın- Emekli Albay
Yahya Cem Özarslan- Emekli Albay
Serdar Çelebi- Emekli Kıdemli Albay
Hamza Özaltun- Emekli Başçavuş

İSTANBUL

Çevik Bir- Emekli Orgeneral
İdris Koralp- Emekli Tuğgeneral
Ünal Akbulut- Emekli Tuğgeneral
Yüksel Sönmez- Emekli Albay
Eser Şahan- Emekli Albay
Cengiz Çetinkaya- Emekli Albay
Salih Eryiğit- Eemekli Binbaşı
Mustafa Babacan- Emekli Yüzbaşı
Necdet Batıran- Emekli Başçavuş
Orhan Nalcıoğlu- Emekli Yüzbaşı
Aydın Karaşahin-Emekli Albay

ÇANAKKALE
Ahmet Tarık Yelkenci - Emekli Astsubay

NİĞDE
Ümit Şahintürk - Emekli Kıdemli Albay

ESKİŞEHİR
Alican Türk- Emekli Albay (SNK)

Fenerbahçe Orduevi'nde hareketlilik

Ankara merkezli yürütülen 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturma kapsamında İstanbul'da da aramalar sürdü. Öğlen saatlerinde Fenerbahçe Orduevi'de hareketlilik yaşandığı haberi geldi.

Bu kapsamda Fenerbahçe Orduevi'nde de arama yapıldığı iddia edildi. Orduevindeki hareketlilik ve önünde bekletilen ambulans dikkat çekti.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

"Gerekçe: Hükümete darbe"

Arama yapılan tüm evler asker kökenli isimlere aitti. Aramaların gerekçesi, dönemin Refah-Yol Hükümeti'ne yönelik darbe girişimi iddiası. Operasyonun 'Batı Çalışma Grubu'na yönelik olduğu belirtildi.

'28 Şubat'la ilgili suç duyuruları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği soruşturma başlatmıştı.

Operasyona adını veren 28 Şubat 1997'de MGK toplantısı yapılmış ve bir dizi karar açıklanmıştı. Kararların irtica ile mücadele için alındığı ifade edilmişti.

Aydın Doğan gözaltında iddiası

28 Şubat soruşturması ekonomi dünyasında da bomba etkisi yarattı.

Aydın Doğan'ın gözaltına alındığı söylentisi üzerine Doğan Holding hisseleri yüzde 10 değer yitirdi. Dün Doğan Holding'te yapılan yıllık değerlendirme toplantısındanda Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı iddiayı yalanladı.

"BABAM GÖZALTINDA DEĞİL YAPMAYIN HİSSELERİMİZ DÜŞÜYOR"

Begümhan Doğan "Böyle asılsız haberler hep hisseleremizde dalgalanmaları yol açıyor, babam gözaltında değil. Bir diğer söylenti ise babamın hasta olduğu ile ilgili. Babamın sağlığı çok şükür iyi" dedi.

Çevik Bir Ankara'ya getirildi

28 Şubat operasyonunda gözaltına alınan Emekli Orgeneral Çevik Bir Ankara'ya getirildi.

Çevik Bir uçakta görüntülendi! (VİDEO)

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında İstanbul’da ikamet eden ve haklarında gözaltı kararı olan 11 kişiden, aralarında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir’in de bulunduğu 9’u gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların, aramalar tamamlandıktan sonra sağlık kontrolünden geçirilecekleri, ardından da uçakla Ankara’ya gönderilecekleri belirtildi.

Bu arada, haklarında gözaltı kararı bulunan ve emekli albay oldukları bildirilen 2 kişiye evlerinde olmadıkları için ulaşılamadığı öğrenildi.

Öte yandan, bu soruşturma kapsamında gözaltına alınan emekli Tuğgeneral Ünal Akbulut’un, ”Balyoz Planı” soruşturması kapsamında 7 Nisan 2010 tarihinde Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildiği ve savcılıkta ifade verdikten sonra serbest kaldığı belirtildi.

3 kişi yurt dışında olduğu için gözaltına alınan 28 kişinin yarın Ankara Adliyesi'ne sevkedilmesi bekleniyor.

"İntikam duygusu halkın vicdanıyla bağdaşmaz"

CHP Lideri dün yaşanan 28 Şubat operasyonuna dair değerlendirmesinde Hükümetin intikam duygusu içerisinde olduğuna ve bunun halkın vicdanı ile bağdaşmadığına parmak bastı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

İşte Kılıçdaroğlu'nun kısa konuşması:


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Şubat süreciyle ilgili soruşturma kapsamında yapılan arama ve gözaltılarla ilgili açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, " Adaleti intikam duygusuyla arayamazsınız" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
, "Eğer bir yerde hukuksuzluk ve baskı varsa adaletin ve insan haklarının gerektiği şekilde herkesin yargılanmasına biz ses çıkarmayız. Adil şekilde olmak koşuluyla herkes gidip savunmasanı yapabilir. Ama bugünkü Türkiye'de adaletin olmadığını söylüyorum. Adalet yok. Kişi savunma hakkını kullandı diye hapse mahkum oldu bizim ülkemizde. Hangi adaletten söz ediyorsunuz ? Adaleti intikam duygusuyla arayamazsınız. Adalet intikam duygusuyla aranırsa orada adalet olmaz. Adalet yüce bir kavramdır. Adalet toplumun vicdanı demektir. Verilen kararın toplum vicdanında kabul edilmesi demektir. Eğere kabul edilmiyorsa o adalet değildir" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, 28 Şubat ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"28 Şubatçıların arzu ve istekleri doğrultusunda kimler partisini terketmiştir? Kimler 'yeni bir siyaset anlayışı oluşturmamız gerekir' diyerek 28 Şubat doğrultusunda kendi partisinden ayrılmıştır. İşin bir de bu siyasi boyutunun da dikkate alınmasında fayda var. 28 Şubat'ın arzu ve istekleri doğrultusunda, yeni siyasi yapılanma zeminini hazırlayıp, buna atlayanların da sorgulanmasında da fayda var. Özellikle bu dönem içinde mümkünse Cumhurbaşkanı ve Başbakan da 28 Şubat'ın siyasal sonuçlarına, siyasal mühendislik sonucuna ulaşması noktasındaki gelişmeler hakkında da bilgi verirler diye düşünüyorum. 28 Şubat'ın hangi zihniyetlere izin verdiği, kimlerin önünü açtığı, kimlerin bu süreçten siyasi olarak faydalandığını, 28 Şubat'ın hedef aldığı partiye karşı kimler harekete geçmiştir. Bu süreçlerin de soruşturma kapsamına ele alınması gerekiyor".(NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com