28. Şubat'a ikinci operasyon

28. Şubat'a ikinci operasyon
28 Şubat soruşturması kapsamında başlatılan 2'nci operasyonda 7 ilde bazı adreslerde arama yapılıyor.

Dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın da aralarında bulunduğu 6 emekli askerin yanısıra çok sayıda muvazzaf hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı belirtildi.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında sabahın erken saatlerinde 2'nci operasyon başlatıldı. Operasyon İstanbul, İzmir ve Adana'nın da aralarında bulunduğu 7 ilde yapılıyor.

Ankara'da muvazzaf 2 subaya ait evde arama yapılıyor. Aramanın polisin yanısıra merkez komutanlığı askerleri tarafından yapıldığı bildirildi.

Bu arada geçen hafta yapılan ilk operasyonda, aralarında dönemin Genelkurmay 2'nci Başkanı Emekli Orgeneral Çevik Bir'in de bulunduğu 31 kişi gözaltına alınırken, 18'i tutuklanmıştı.

BODRUM'DA EMEKLİ TÜMGENERAL ÖZKASNAK'IN EVİNDE ARAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında başlatılan operasyonun 2'nci dalgasında, emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın Muğla'nın Bodrum İlçesi'ndeki evinde arama başlatıldı. Emekli Tümgeneral Özkasnak'ın Yalıkavak Beldesi Gümüşkaya sitesinde jandarma korumasındaki villasında bugün saat 08.00'de arama başlatıldı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın evinde olduğu ve gelen sivil polislere kapıyı açarak içeri davet ettiği belirtildi. Villanın önünde bekleyen jandarmaların da sivil polislerin gelmesinin ardından, 100 metre uzaklıkta bulunan Gümüşkaya Karakolu'na döndükleri gözlendi. Gazetecilerin eve yaklaşmasına izin verilmiyor.

İSTANBUL'DA 4 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 28 Şubat Soruşturması'yla ilgili olarak İstanbul'da da emekli 2 albay ve 2 yarbay hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Bu kişilerin kaldığı adreslerde de arama yapıldığı, aramaların ardından soruşturmanın yürütüldüğü Ankara'ya gönderilecekleri bildirildi. 28 Şubat Soruşturması'na yönelik olarak geçen hafta düzenlenen ilk operasyonlarda 29 kişi gözaltına alınmış ve aralarında emekli Orgeneral Çevik Bir'in de bulunduğu 18 kişi tutuklanmıştı.

AFYONKARAHİSAR'DAKİ ASKERİ LOJMANLARDA 28 ŞUBAT ARAMASI

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği tarafından yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında başlatılan operasyonun 2’nci dalgasında, Afyonkarahisar'daki askeri lojmanlarda da arama yapılıyor. Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nin yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında sabahın erken saatlerinde başlayan 2’nci operasyon kapsamında Afyonkarahisar'daki Ordu Bulvarı üzerinde bulunan askeri lojmanlarda da arama yapılıyor. Aramada polislere merkez komutanlığı askerlerinin eşlik ettiği bildirildi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

İZMİR'DE EMEKLİ ALBAY HAKKINDA GÖZALTI KARARI

İzmir’de de bir emekli albayı gözaltına almak için evine giden polisler, aranan kişiyi bulamadı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nden soruşturma kapsamında devam eden operasyonlarla ilgili yazılı açıklama yapıldı.Açıklamada 28 Şubat Soruşturması kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bodrum, Adana ve Afyonkarahisar'da 12 ayrı adreste arama yapıldığı ve 4'ü muvazzaf toplam 12 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi.

Başsavcıvekilliği'nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

CMK 250. madde ile yetkili ve görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin 2011/206 soruşturma sayılı dosyası kapsamında, kamuoyunda 28 Şubat süreci olarak bilinen ve 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevlerini Yapmasını Kısmen veya Tamamen Engellemeye Teşebbüs Etmek' suçundan 18 Nisan 2012 tarihinde Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan arama kararı doğrultusunda, 19 Nisan 2012 günü saat 08.00 itibarıyla Ankara'da 3, İstanbul'da 4, İzmir'de 1, Eskişehir'de 1, Muğla'da (Bodrum) 1, Adana'da 1, Afyonkarahisar'da 1 olmak üzere toplam 12 ayrı adreste arama yapılmakta olup ve yine arama kararı alınan 4'ü muvazzaf, 8'i emekli toplam 12 şüpheli ile ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı tarafından gözaltı kararı verilmiştir. Askeri mahallerdeki aramalar, Cumhuriyet savcısı denetiminde, Merkez Komutanlığı görevlileri tarafından gerçekleştirilmektedir.”

İŞTE GÖZALTI KARARI OLAN İSİMLER:

Emekli Tümgeneral Erol Öskasnak Bodrum/Muğla
Muvazzaf Albay Mustafa Hakan Bural / Ankara
Muvazzaf Albay Ahmet Dağcı / Ankara
Muvazzaf Albay Bahaddin Çelik / Ankara
Albay Mustafa İhsan Tavazar
Hava Albay Veli Seyit / Eskişehir
Emekli Albay Osman Bülbül / İzmir
Hava Kurmay Albay Seyfullah Sönmez / Afyon
Emekli Kıdemli Albay Yaşar Bülent Aksaray / İstanbul
Emekli Kıdemli Albay İbrahim Reşit Çağın / İstanbul
Emekli Yarbay Güneş Kıral / İstanbul
Emekli Yarbay Bülent Yanaşık / İstanbul

 
GEÇEN HAFTA 18 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Geçen hafta yapılan ilk operasyonda 31 kişi gözaltına alınmış, 18 kişi tutuklanmıştı. Tutuklananlar arasında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Emekli Orgeneral Çevik Bir de bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com