"28 şubat'a saldırı yapılıyor" iddiası

"28 şubat'a saldırı yapılıyor" iddiası
Milli Anayasa Forumu'nun Afyonkarahisar'daki toplantısında, bir uzlaşı anayasasının yapılamayacağı üzerinde durularak, 28 Şubat'a saldırı yapıldığı ve buna karşı direnilmesi gerektiği vurgusu yapıldı.

Milli Anayasa Forumu'nun Afyonkarahisar'daki toplantısında, bir uzlaşı anayasasının yapılamayacağı üzerinde durularak, 28 Şubat'a saldırı yapıldığı ve buna karşı direnilmesi gerektiği vurgusu yapıldı.
Afyonkarahisar Rehberlik Araştırma Merkezi'nde yapılan Milli Anayasa Forumu'nda konuşan İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Yardımcısı Semih Koray, AKP'nin yapmak istediği anayasanın Türkiye'nin anayasası olmadığını söyledi. Anayasaya ihtiyacı olanın Türkiye değil ABD ve onun uzantıları olduğunu söyleyen İP Genel Başkan Yardımcısı Koray, "Bu anayasa Atatürk devrimi ile kurulmuş olan milli devletin tasfiyesi anayasasıdır. Bugün artık AKP iktidarı altında Türkiye'de bir Cumhuriyet'ten değil ancak
tasfiye halinde bir Cumhuriyet'ten söz etmek mümkündür" dedi.

"KORUNACAK DEĞİL, YENİDEN KURULACAK BİR CUMHURİYET SÖZ KONUSUDUR"
Türkiye'de devlet katının ele geçirildiğini savunan Koray, şöyle konuştu:
"Onun için korunacak değil yeniden kurulacak bir Cumhuriyet söz konusudur. Ben bu belirlemeyi, bugün AKP'nin ABD yönetiminde yapmaya çalıştığı anayasa değişikliğine karşı mücadelenin içerik ve biçimini belirleyeceği için yaptım. İster devrim olsun, ister karşı devrim olsun önce iktidarı ele geçirir sonra anayasasını yapar. Ama bu anayasanın yapılması sadece bir tescil ve tespit işleminden ibaret kalmaz. Bu anayasa ister devrim ister karşı devrim olsun devleti yeninden şekillendirme, toplumu o
program doğrultusunda dönüştürme açısından o anayasayı yapanlar yeni mevziler ve araçlar kazandırır. Onun için bugün bu anayasanın sıradan bir anayasa değişikliği olmadığı milli devletin tasfiyesi anayasası olduğu gibi bu anayasa konusunda ABD ve AKP Türkiye'de başarılı olurlarsa bu onların eline çok ciddi yeni imkanlar getirecektir."

"ANAYASA İLE ÖZGÜRLÜK; CEMAATLERE, TARİKATLARA TANINACAK"
Yapılacak olan anayasa ile Türk milleti kavramının hukuk dışına sürülmek istendiğini savunan Koray, şu ifadelere yer verdi:
"Bu anayasa ile getirilmek istenen; Atatürk devrimi ilkelerinin sadece devlet katından değil toplumsal yaşamdan da tasfiye edilmelerine izin verilecek yeni araç ve imkanların getirilmesidir. O anayasa ile getirilmek istenen; laikliğin tamamen ortadan kaldırılıp özgürlüğün ortaçağ kurumlarına, tarikatlara, cemaatlere, bunlara tanınmasıdır. Bu anayasa ile getirilmek istenen Türkiye'nin devlet egemenliğinin başka ülkelere emperyalizme devredilmesi için yeni imkanlar yaratmaktır. Kuşkusuz bunların hiçbirisi
ile uzlaşmanın imkanı yok. Ama neden bir uzlaşma komisyonu kurulmuştur. Buna karşı durmanın tek yolu milleti seferber etmektir. Milletin gücünden başka ABD'nin gücüne dayanarak gerçekleştirilen bu süreçte milletin gücüne dayanmaktan başka hiçbir yol yoktur. Ama uzlaşma komisyonu bunun üstünde uzlaşılabilir. Türkiye adına, halk adına uzlaşılarak bazı şeyler kopartılabilir."

"DİRENMEZSENİZ İMKAN VERMİŞ OLURSUNUZ"
Meseleye sadece anayasa diye bakmamak gerektiğini söyleyen Koray, "Anayasanın biraz öncesine baktığımız zaman şöyle bir manzara görüyoruz. AKP iktidara geldikten sonra ittihat ve terakkiye saldırmaya başladılar. Ermeni soykırımı yalanı konusunda bunu ittihat ve terakkinin yapmış olduğunu bütün darbelerin kaynağının ittihat ve terakki olduğu, ittihat ve terakkiye saldırarak başladılar. 27 Mayıs'a saldırdılar. Adım adım bunu artırarak istiklal mahkemelerine saldırdılar. Dersim üzerinden Atatürk'e
saldırdılar. Şimdi 28 Şubat'a saldırıyorlar. Bakın bu saldırıların hepsinin ortak noktası Atatürk devrimine bunu mahkum etmek, Atatürk devriminin tasfiye edilmesi gereken bir devrim olduğu. Bu konuda sadece bunlara direnmediğimiz takdirde, 28 Şubat'ın anayasa değişikliği bunun gündemin merkezine oturmasının öncesinde ortaya çıkartılması hiç de tesadüf bir şey değildir. Özü irticaya karşı bir mücadele olan, özü devrim kanunlarının etkili bir şekilde uygulanmasını istemek olan 28 Şubat'a bu saldırıya karşı
direnmezseniz hatta kısmen onunla birlikte yer alırsanız o zaman karşı devrimin anayasasının gerçekleşmesi için ona imkan vermiş olursunuz. Ona direnecek güçleri bölmüş olursunuz. Ona direnecek güçleri etkisizleştirmiş olursunuz" dedi.

"AKP İLE AYNI İNANCI TAŞIMIYORUZ"
CHP Milletvekili Ahmet Toptaş ise, 1982 Anayasası'nın bir darbe anayasası olduğunu söyleyerek, "Recep Tayyip Erdoğan, 12 Eylül referandumu ile darbe anayasasını değiştiriyorum diye meydan meydan dolaştı. Darbe anayasasında değişiklik yapan 26 maddelik bir anayasa çıkarıldı. Bu referandumda yüzde 58 gibi bir oy ile geçti. Seçimler sırasında toplumun bütün kesimlerinden yeniş bir anayasa talebi çıktı. Daha demokrat daha özgürlükçü bir anayasa talebi yükseldi. Bu talebe paralel olarak biz de CHP olarak yeni
bir anayasa talebini karşılamak üzere bir anayasa çalışması yaptık. Anayasanın değiştirilmesi gerektiği iddiasında inancındayız ama AKP ile aynı inancı paylaşmıyoruz" diye konuştu.

"AKP İLE UZLAŞARAK BİR ANAYASANIN ÇIKMAYACAĞI KANISINDAYIM"
1982 anayasasının dörtte üçünden fazlasının 17 ayrı değişiklik ile değiştirildiğini hatırlatan Milletvekili Toptaş, "AK Parti'nin bir anayasa değişikliğine ihtiyacı yok. Ama her konuda yaptığı gibi anayasa konusunda da bir maniplasyon ile kendi amaçladığı birkaç maddeyi anayasa değişikliği sıfatı ile geçirecek ve kendi sultanlığını ilan edeceğini düşündüğümüz için AK Parti'nin anayasa çalışmalarına, anayasa söylemlerine karşı çıkma gereğini duyduk. Şu an bir anayasa çalışması yapılıyor gibi görülüyor.
Fakat ben CHP'nin bir milletvekili olarak AKP ile uzlaşarak bir anayasanın çıkmayacağı kanısını taşıdığımı her yerde söylüyorum. Bunu da söylemeye devam edeceğim" ifadelerini kullandı.
Afyonkarahisar'da yapılan Milli Anayasa Forumu'na CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, İP Genel Başkan Yardımcısı Semih Koray, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkan Yardımcısı Utku Reyhan, CHP eski milletvekili Şahin Mengü konuşmacı olarak katıldı.(ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com