28 Şubat'ta Demirel Dik Duramadı!

28 Şubat'ta Demirel Dik Duramadı!
28 Şubat sürecinde kültür bakanı olarak görev yapan İsmail Kahraman, döneme ilişkin açıklamalarda bulundu.

28 Şubat sürecinde kültür bakanı olarak görev yapan İsmail Kahraman, dönemin başbakanı merhum Necmettin Erbakan'ın tavrının 'korkaklık' olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

Kahraman, "Hiçbir şekilde 'keşke şunu yapmasaydık' dediğimiz bir şey olmadı. Ama keşke daha cesur olsaydık! Askere karşı daha dik durulabilirdi. Erbakan, çok kibar bir insandır. Devlete karşı saygısı da tam. O hava içerisinde hareket etti. O yumuşaklığı, bir korkaklık olarak algılandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasındaki beraberlik, o zaman Demirel ve bizim aramızda olsaydı; 28 Şubat 1997'deki MGK'da o tip şeyler konuşulmazdı." diye konuştu.

Eski Kültür Bakanı, Başbakan Necmettin Erba-kan'ın istifa etmediğinin de altını çizdi. "Erbakan istifa etmedi, niye edecek? Üst kuruldan bir yetki mi geldi? DYP'deki çözülmeyi Demirel yapmasaydı, 42 milletvekilini çözmeseydi, o iktidar devam edecekti. Bir parti kurdurttu. Önüne 283 imza koyduk ki, yeterlilik için 7 fazlamız vardı. Buna rağmen Süleyman Bey, 'Sayısal çoğunluk başka, siyasî çoğunluk başkadır' dedi ve iktidarı Tansu Hanım'a vermedi. Tuttu, Mesut Yılmaz'a verdi ve 276 milletvekili sayısını geçirtti."

SÜLEYMAN DEMİREL, DİK DURAMADI

İsmail Kahraman, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i de tavrından dolayı eleştirdi. 54. Hükümet'in çözülüşünde, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in büyük rol oynadığını anlattı. Demirel'in "28 Şubat'ta ordunun darbe yapmasını önledim." açıklamasını hatırlatan Kahraman, "Neden ordu gelecek? 12 Mart'ta da şapkanı alıp gidiyorsun. Kötü niyetli bulmuyorum; ama o korku içine sindiği için Demirel dik duramadı. 1965'te onu iktidara getiren halk iradesini de kullanamadı. Tayyip Erdoğan ve Adnan Menderes gibi bu işe el koyamadı. Devamlı korkaklık içinde, 'bugün geçsin' düşüncesi içindeydi. Ama yarın var. Türkiye'ye hizmet ettiğini sandı; ama etmedi." ifadelerini kullandı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com