"28 Şubat'ta yaşadıklarımın etkisini üzerimden atamıyorum"

28 Şubatta yaşadıklarımın etkisini üzerimden atamıyorum
28 Şubat postmodern darbesinde Marmara Üniversitesi'nde öğretmenlik okuyan ve şu anda İHH İnsani Yardım Vakfı Kars Şube Başkanı olan Sebahattin Gül, o dönem yaşadıkları sorunları anlattı

KARS (AA) - ÇAĞLAR SEFERTAŞ - 28 Şubat 1997 postmodern darbesinde Marmara Üniversitesi'nde öğretmenlik okuyan ve şu anda İHH İnsani Yardım Vakfı Kars Şube Başkanı olan Sebahattin Gül, o dönem yaşadıkları sorunları anlattı.

Darbe döneminde Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde eğitim gördüğünü ifade eden Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, o dönemde başı örtülü arkadaşlarından bazılarının okulu bırakmak zorunda olmasının kendisini çok yaraladığını söyledi.

Arkadaşları arasında Anadolu'dan gelen, fakir ve okumak zorunda olanların bulunduğunu dile getiren Gül, "O zamanlar biz de sakallıyız. Bölüm başkanı bizi odasına çağırdı, kızları ikna etmeye çalışıyordu. Bize de 'Bu sakal işini bırakın, bizim derdimiz yetmiyormuş gibi bir de sizinle uğraşıyoruz' dedi. Kızın birisi bölüm başkanına yalvarırcasına, 'Eğer okuldan ilişkim kesilecekse bu hemen aileme bildirilmesin çünkü ben memleketime geri dönemem' dedi. İstanbul'da bir iş buldu ve çalışmaya başladı. Ailesi onu okuyor biliyordu" diye konuştu.

Gül, öğrencilik yıllarında ailesinin Kars'ın Selim ilçesinde oturduğunu ve babasının da memur olduğunu, annesinin İstanbul'da kaldığı yurda telefon açtığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Annem, 'Geldiler ve senin kitaplarını götürdüler' dedi. İlahi kasetlerimi, tefsir, hadis, fıkıh, ilmihal ve Kur'an-ı Kerim'imi götürmüşlerdi. Bizi itibarsızlaştırmaya çalıştılar. O zamanın modası 'Hizbullahçıy'dı. 'Buna hemen Hizbullahçı damgasını vur gönder' mantığı vardı. Selim'deki evimizi 'Hizbullahçı' diyerek aramışlar. Malzemeleri toplayıp götürmüşler, bakmışlar bir şey yok tekrar geri getirmişler. O dönemde bir yerlere yaranma modası vardı. Zor şartlar altında Selim'de Milli Gençlik Vakfı'nı kurmuştuk. Bir bakıyoruz vakfın camları yerle bir olmuş. Kars'ta da aynı muameleyi gördük. Vakfa gelen kişilerin önleri kesiliyordu. Vakfa gelmeleri engelleniyordu."

- "Önemli olan yargılanmalarıdır"

Gül, halen daha 28 Şubat postmodern darbesinin psikolojisiyle yaşadığını ve o günleri unutamadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"28 Şubat'ın asıl aktörleri yargılanmadığı sürece rahat olamayacağız. Türkiye'de 28 Şubat'ı planlayanlar, organize edenler, maddi finansörleri, dış ve iç ve medya ayağı yargılanmadı. İş askere çıkarılmış gibi gösterildi, bu da bilinçli yapıldı. O konuda da halen daha diken üstündelik var. Bunların alacağı cezalar önemli değil, önemli olan yargılanmalarıdır" şeklinde konuştu.

Gül, Gezi Parkı olayları bahane edilerek Türkiye'de ekonominin dibe vurdurulmasının amaçlandığına değinerek, "İnşallah bunlar en kısa zamanda düzelir. Biz o şekilde dua ediyoruz. 28 Şubat'ın en büyük mağduru rahmetli Erbakan hocamızdır. Keşke hayatta olsaydı. Ben onun 27 Şubat'ta ölümünü de Cenab-ı Allah'ın bir tevafuku, inayeti olarak algılıyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com