29 Ekim’de çelenk koymak “uygun değil”

29 Ekim’de çelenk koymak “uygun değil”
Aralarında ADD, CHP gibi kurumların da olduğu 15 örgütün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunmak için Antalya Valiliği’ne yaptığı başvuruya ‘uygun değil’ yanıtı verildi.

Antalya’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunmak ve bayram kutlama komitesinde yer almak için Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Veteriner Hekimleri Odası, Antalya Tabip Odası, DİSK Genel İş Antalya Şubesi, Eğitim İş Antalya Şubesi, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Bileşenleri, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi’nin İl, Muratpaşa, Konyaaltı teşkilatları, İşçi Partisi’nin il ve Muratpaşa ilçe başkanlıkları, Bağımsız Cumhuriyet Partisi İl Başkanlığı ve Antalya Şair, Yazarlar ve Ozanlar Derneği başvuru yaptı.
 
Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, valilikten verilen yanıtta, ‘Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalle Kurtuluş Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’ gereğince Atatürk Anıtı’na mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanının çelenk koyabileceği, bayram törenlerinde Atatürk Anıtı’na belirtilen kurumlar dışında kurum ve kişilerin çelenk koymalarının yönetmelik gereği uygun görülmediği belirtildi.
 
Kuruluşların kutlama komitesine ilişkin taleplerinin de bundan sonra yapılacak törenler için dikkate alınacağı kaydedildi.
 
15 ÖRGÜT ÇELENK SUNACAK
 
Yönetmelik ve kanunların bayramlara halkı katmak mı yoksa koparmayı mı amaçladığını soran ADD Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş, Valiliğin resmi programına dahil olmak istediklerini, ancak 19 Mayıs’ta olduğu gibi çelenk sunmalarına izin verilmediğini, kutlama komitesine de alınmadıklarını kaydetti. 19 Mayıs’ta kutlama komitesi için bir sonraki bayramda alınacağı yönünde yanıt verilmesine rağmen bu bayramda alınmadıklarını belirten Daş, 28 Ekim Pazar günü saat 13.00′de Antalya’daki demokratik kitle örgütlerinin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmakta kararlı olduklarını açıkladı.
 
ISPARTA’DA KARANFİL SUNULACAK
 
19 Mayıs’ta izinsiz çelenk sunmak istedikleri gerekçesiyle emniyet güçleriyle ADD, CHP gibi kurumlara mensup kişiler arasında gerginlik yaşanmıştı. Isparta’da ise bu bayramda çelenk sunumuna yönelik ADD Isparta Şubesi bir talepte bulunmadı. Hükümetin kararı olması nedeniyle Valilik ve emniyet güçlerine zorluk çıkarmak istemediklerini söyleyen ADD Isparta Şube Başkanı Mahmut Özyürek, 28 Ekim günü 6 Mart Caddesi’nde Vatan ve Cumhuriyet birlikteliği olarak yürüyerek meydana gidileceğini, resmi törenin ardından Atatürk Anıtı’na karanfiller sunulup basın açıklaması yapılacağını dile getirdi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com