2B arazilerinin satışı yüzde 15'de kaldı

2B arazilerinin satışı yüzde 15'de kaldı
Uşak İl Defterdarı Abdullah Kırım, kamuoyunda 2B yasası olarak bilinen 6292 sayılı kanun ve bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasını içeren 6111 sayılı kanun kapsamındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İl Genel Meclisi üyelerine 2B yasası kapsamında yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Defterdar Abdullah Kırım, yasadan yararlanmak isteyenler için başvuru süresinin 28 Ocak 2013 günü dolacağını bildirdi. Kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen 6292 sayılı kanun kapsamındaki orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışı ile ilgili başvuruların daha önce 30 Ekim tarihinde sona ereceğinin açıklandığını ancak talep üzerine başvuru süresinin 28 Ocak 2013 tarihine kadar uzatıldığını hatırlatan Defterdar Abdullah Kırım, il genelinde 2B vasfını taşıyan 858 parsel bulunduğunu da kaydetti. Kırım, toplam alanın 5 milyon 978 bin 442 metrekare olduğunu ve en fazla 2B arazisinin Sivaslı ilçesinde bulunduğunu da bildirerek meclis üyelerinin kanun hakkındaki sorularını da yanıtladı. 2B arazisi kullanan vatandaşların başvurularını Milli Emlak Müdürlüğü ile Mal Müdürlüğü'ne yapması gerektiğini ve başvuru için belediye mücavir alanı sınırlarında bulunan parsellerde iki bin dışında kalan parsellerde ise bin TL başvuru ücreti alındığını söyleyen Kırım, "İl genelinde 2B arazisi kullanan bin 384 kişi var. Bugüne kadar bunların yüzde 15’i müracaatta bulundu. Müracaatlar 28 Ocak 2013 günü sona erecek. 2B arazisi kullanan vatandaşlarımızın bu fırsatı kaçırmamasını tavsiye ediyoruz. Bu arazileri vatandaşlarımız rayiç bedelin yüzde 70’i ödenerek sahip olabilecekler. Peşin ödeme yapılması durumunda ise yüzde 20 indirim uygulanacak. Uzun yıllardan beri çözüm bekleyen bir sorun olan 2B arazileri bu uygulama sayesinde çözüme kavuşacak. Mağdur olan vatandaşlarımızın da zaten kullandıkları bu arazileri mülklerine geçirme imkanı bulacaklardır. Şuana kadar müracaat oranı yüzde 15’te kaldı. Bu yasadan faydalanmak isteyen vatandaşlarımız 28 Ocak tarihinden önce gerekli evrakları tamamlayıp müracaatlarını yapsınlar istiyoruz. Müracaatını son güne bırakanlar yoğunluk nedeniyle mağduriyet yaşayabilir” dedi.

Bilgilendirme sonunda meclis üyeleri vatandaşların uygulama hakkında hala net bir bilgi sahibi olmadıklarını ifade ederek Defterdarlığın köylere yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlemesi gerektiğini savundu.

Defterdar Abdullah Kırım da talep halinde gerekli bilgilendirmeleri yapabileceklerini bildirdi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com