2B’de hesaplar tutmadı!

2B’de hesaplar tutmadı!
Hükümetin 2013 yılı bütçesinde 4.8 milyar liralık gelir hedefi koyduğu 2B arazilerinin satışında hesap tutmadı, önce başvuru süresi uzatıldı, şimdi de satış bedeli düşürülüyor.

2B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışında 28 Ocak olan müracaat süresi 1 ay daha uzatılırken, kanunda da değişikliğe gitmek üzere AKP Grup Başkanvekillerinin imzasıyla tek maddelik yasa teklifi verildi. Satış bedeli, 400 metrekareye kadar olan bölüm için rayiç bedelin yüzde 50’si üzerinden hesaplanacak
 
Vatan gazetesinden Gülümhan Gülten’in haberine göre, AKP Grup Başkanvekillerinin imzasıyla dün Meclis’e tek maddelik yasa teklifi verilirken, rayiç bedelin yüzde 70’i olan satış bedelinin, 400 metrekareye kadar olan bölüm için yüzde 50’ye düşürülmesi düzenlendi.
 
Meclis Başkanlığına sunulan tek maddelik yasa teklifi ile 2B Kanunu olarak bilinen Orman Köylülerin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun’da değişiklik öngörülüyor.
 
Kanunun ‘Hak sahibi, başvuru ve doğrudan satış’ başlıklı 6. maddesinin 4. fıkrasında yapılması istenen değişikliğe göre, hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların satış bedeli; 400 metrekareye olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50’si, fazlası için rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden hesaplanacak. Birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde yüzde 50 satış bedeli hesaplanması, hak sahibinin tercih edeceği sadece bir taşınmaz için uygulanacak.
 
Teklifin gerekçesinde, yasada hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların satış bedelinin rayiç bedelin yüzde 70’i olduğu hatırlatılarak, özellikle meskun olanlarda ve kırsal kesimlerde bulunan 2B taşınmazlarının 400 metrekareye kadar olan kısmının veya bir tane ve daha küçük olan taşınmazların üzerinde sadece oturabilecek evi, müştemilatı, işyeri ya da geçimini sağlayacak bahçesi olan dar gelirli ve alım gücü olmayan vatandaşların ödemede zorlanabilecekleri belirtilerek, bu doğrultuda değişikliğe gidildiği kaydedildi.
 
- 2B’de başvurular yüzde 31’de kaldı.
 
- 450 bin hak sahibinin 300 bini başvurdu, ancak sadece 140 bini para ödeyip resmen hak sahibi oldu.
 
- 2B’den 2013’te bütçeye 4.8 milyar lira gelmesi hedefleniyor.
 
- 2B’de başvuruların yüzde 85’i aralarında İstanbul, Antalya, İzmir ve Muğla’nın da olduğu 14 ilde yoğunlaştı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com