2B'de son başvuru tarihi 30 Ekim!

2B'de son başvuru tarihi 30 Ekim!
2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışında son başvuru tarihinin 30 Ekim olduğu açıklandı.

Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Benli Güneş, 2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışında son başvuru tarihi olan 30 Ekim'den önce başvuru yapılmadığı takdirde taşınmazı kullananlara tanınan doğrudan satış hakkının düşeceği, süre sonunda taşınmazın ihale yoluyla başkasına satılacağı uyarısında bulundu.

Başvuruların illerde defterdarlıklara, ilçelerde ise mal müdürlüklerine yapılacağını anımsatan Güneş, ecrimisillerle ilgili de açıklama yaptı:
''Son günlerde yaşanabilecek yığılmaların önüne geçilmesi ve yasal haklarını kullanabilmeleri için başvuru yapılması, vatandaşlarımızın lehine olacaktır. Bu tarihi fırsatı değerlendirmeliler. Süre sonunda o taşınmaz ihale yoluyla başkasına satılacak. Daha önce alınmış ecrimisiller de iade edilmeyecek, ecrimisil alınmamışsa alınacak.''

30 EKİM'E KADAR ÖDEME ŞARTI

Güneş, yapılacak başvurulardan ilk etapta ücret talep edilmediğini ancak ilk başvurunun ardından 30 Ekim tarihine kadar ilgili bankalara ödeme yapılması gerektiğini dile getirdi:

''Satış bedeli rayiç bedelin yüzde 70'i olacak. Peşin ödemelerde ise yüzde 20 indirim uygulanacak. Yani değeri 100 lira olan taşınmaz peşin ödemelerde 56 liraya satılıyor. Aynı taşınmazın yarısı peşin ödendiğinde yüzde 10 indirim uygulanarak 63 liraya satılıyor. Belediye mücavir alan sınırlarındaki 3 yıl içerisinde 6 eşit taksitle, belediye sınırları dışındaki yerlerde ise 4 yıl içerisinde 8 eşit taksitle bedelini ödüyorsunuz. Bu taksitli satışlarda faiz oranı uygulanmayacak, harç ve damga vergisi de alınmayacak.''

HİÇBİR BEDEL ÖDEMEKSİZİN İADE

Geçmişte çeşitli nedenlerle orman sınırları içine alınmış tapulu alanların günümüzde orman sınırları dışına çıkmışsa hiçbir ücret talep edilmeden tapu sahiplerine geri verileceğini anlatan Güneş, ''Bu sayede mülkiyet uyuşmazlıklarına son veriliyor. Vatandaşla devlet arasındaki ilişkiler de düzenleniyor. Varsa konuyla ilgili davalar da sona eriyor. Ayrıca başvuru bedeli de alınmıyor'' dedi.

2B arazilerinin satışından elde edilecek gelirle, satılan arazinin iki katı kadar orman alanı yetiştirileceğini vurgulayan Güneş, ''Buradan gelecek paralarla kentsel dönüşüm projeleri, çarpık ve plansız yerleşimlerin düzenlenmesi, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesinde ve orman köylülerinin desteklenmesi için kullanılacak. 2B arazilerinin satışından elde edilen gelirler genel bütçeye gelir kaydedilmeyecek'' diye konuştu.

BAŞVURULAR YÜZDE 30'A ÇIKTI

Samsun Defterdarı Hayati Dinç ise Samsun'da hak sahibi olan 39 bin kişiye ulaştırılan bir mektup yazdığını, çalışmalar sonucunda yüzde 30 başvuru oranına ulaşıldığını söyledi.

Dinç, mal müdürleri ve muhtarlarla toplantılar yapıldığını, 17 ilçenin kaymakam ve belediye başkanlarıyla görüşüldüğünü anlattı:
''Bu yapılan çalışmalar sonunda başvurular, Samsun'da yüzde 30 oranlarına çıktı. Ancak bu rakamları da yeterli görmüyoruz. Ekim ayı içinde son müracaat tarihine kadar yoğun talep ve izdiham bekliyoruz. Bu rakamlar yüzde 70-80'ler aralığına çıkacaktır. Yoğun başvurular nedeniyle oluşabilecek yığılmanın önlemini aldık. Bankalarla irtibata geçtik, kimse mağdur olmayacak.'' (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ağaoğlu tamamen bıraktı12 Şubat 2014 Çarşamba 07:36
 • "Duygusal kentler tasarlayacağız"23 Ocak 2014 Perşembe 17:14
 • Kira işkencesi başlıyor08 Ocak 2014 Çarşamba 11:21
 • Yabancılara gayrimenkul satışında patlama yaşandı!09 Aralık 2013 Pazartesi 15:51
 • Konut sahipleri dikkat!01 Aralık 2013 Pazar 23:23
 • AKP'li belediye Maliye'yi böyle dolandırdı01 Kasım 2013 Cuma 12:32
 • Avrupa’nın korkusu ‘konut balonu’ Türkiye'yi etkileyecek mi?24 Ekim 2013 Perşembe 15:15
 • En riskli alan İstanbul14 Ekim 2013 Pazartesi 16:14
 • Siyasi rant için ilçenin dokusunu yok edecekler14 Ekim 2013 Pazartesi 15:50
 • Erdoğan'ı çıldırtacak daire fiyatları!10 Ekim 2013 Perşembe 14:51
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com