2'li sistemde ikinci bahar!..

2'li sistemde ikinci bahar!..
2008 yılında yaklaşık 1 ay denemesi yapılan ancak iptal edilen 2'li sistem yeni adıyla "papatya sistemi" tekrar mı hayata geçiyor?

2008 yılında yaklaşık 1 ay denemesi yapılan ancak iptal edilen 2'li sistem yeni adıyla 'papatya sistemi' tekrar mı hayata geçiyor?
2008'DE YAPILMIŞTI
2008 yılında Kütyahya mevcut Belediye Başkanı Mustafa İça tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki uygulanan sistemden düşünülerek uygulanan proje 1 ay yapıldı. Paralı olarak yapılan ve büyük zorluklara neden olduğu öne sürülerek otobüscüler tarafından protesto edilen ve hukuki süreçlere sürüklenen bu sistem uzun süre uygulanamadan bitmişti. O dönemki 2 li sistemde Otogarın arkası Makina İkmal alanın yanında otobüslerin bekleme ve hakeret alanı oluşturulmuş merkezi de burası yapılmıştı. Otobüslerinde ücretle yolcu alması ve yolcuları beklemesi gibi sıkıntılarla sürelerdeki dengesizlik ve otobüs bekleme sıkıntılarını oluşturmuştu.

2Lİ SİSTEM OLDU PAPATYA SİSTEM
2008 yılındaki adıyla 2 li sistem olarak bilinen bu uygulama 2010 yılının son döneminde yeni adı Papatya sistemiyle uygulamaya hazırlanıyor. Bütün proje ve çalışmaları tamamlanan tek tek bütün otobüs numaraları için hazırlanan haritalar ve tarifeleriyle ulaşımda daha hızlı ve hesaplı sistem olması düşünülerek hayata geçirilecek. Konu hakkında şu ana kadar Belediye tarafından resmi bir açıklama yapılmamasına karşın bütün otobüscülerin yeni sisteme destek verdikleri açıklanıyor.

PAPATYA SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK?
Mevcut otobüs sayısı hiç bozulmadan uygulanacak olan sistem için yeni güzergahlarda belirlenmeye devam ediliyor. Hat sayısının yüzde 40 oranında artması bekleniyor. Örneğin Zafertepe Mahallesine giden otobüs sayısı 6 ise bu sayı 4 e indirilerek daha geniş mahallelere yayılacak ve daha hızlı yollar tercih edilmesi bekleniyor. Yeni sistemde otobüslerin beklemesi noktası oluşmadan vazo etrafında yolcular inecek ve yeniden yolcular bindirilerek yollarına devam edecekler. Böylelikle yolcular beklemeden otobüslere binme imkanı sağlanıyor

KISA ULAŞIMDA UCUZLUK, UZUN ULAŞIMDA ZAM MI?
Sistemin en tartışılır noktası ise ücretin olması bekleniyor. Örneğin Zafertepe mahallesinden binen bir kişi Vozaya kadar 1 TL ücret kartından kesilecek. Ulaşımına Bahçelievler tarafına 45 dakika civarında devam etmek isteyen bu kişi karşı duraktan yeniden bir otobüse binecek ancak burada kartından 50 kuruş ücret kesilecek. Vatandaşlar kısa yolculuklar için sistem için iyi yorumunu yaparken uzun yolculuk yapanlar ise bunun bir zam olduğunu vurguluyor. Vatandaşlar gazetemize yaptıkları açıklamalarda ' Mevcut tekli sstemde ulaşımın 1.20 TL olduğunu ikili sisteme geçildiğinde bunun belki ucuzluk olarak düşünülebileceğini ancak uzun yolculuklarda 1,50 TL olduğu için zam olduğunu vurguluyorlar.

YAŞLILAR VE HASTALAR İÇİN KOLAYLIK SAĞLANACAK?
Tekli sistemde otobüse binen bir hasta ve yaşlı bir vatandaşın istediği yere gitmesi tek otobüsle sağlanırken ikili sistemde yaşlı ve hasta vatandaş yeniden bir otobüse binerek sıkıntılı bir süreçle istediği bir yere gidecek.

VATANDAŞ DAHA HIZLI VE DAHA UCUZ OLMASINI İSTİYOR
2 li sisteme geçilmesi yönünde bugünde açıklama yapılması beklenirken 2011 yılından bu uygulama için bütün hazırlıkların bittiği düşünülüyor. Yeni sistem için ne kadar ücret konusu gündeme gelmese de vatandaşlar yeni sistem için ücretlerin daha da uygun olması yönünde görüşlerini dile getirdiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com