3. Abdülhamit dönemi başlamadan bitti!

3. Abdülhamit dönemi başlamadan bitti!
Geçen hafta siyasete gireceğini açıklayan Sultan II. Abdülhamid’in torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu’na babası izin vermedi, “Biz siyaset üstü ve her kesimden seveni olan bir aileyiz” dedi.

Sultan II. Abdülhamid’in 4. kuşaktan torunu olan ve geçtiğimiz hafta Sakarya’nın Arifiye ilçesinde AKP Gençlik Kolları’nca düzenlenen “Dedem Abdülhamid Han” paneli sonrasında siyasete girmeyi düşündüğünü ve farklı partilerden teklif aldığını ifade eden Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu’na babası Şehzade Harun Osmanoğlu’ndan veto geldi.
 
Kayıhan Osmanoğlu da vasiyeti duyunca siyasete girmekten vazgeçti.
 
Vatan gazetesine konuşan Türkiye’deki yaşça en büyük şehzade olan Harun Osmanoğlu, “Kayıhan bizi üzdü. Bizim siyasetle uğraşmamız doğru değil. Biz partiler üstü bir aileyiz. Ailemizi toplumun her kesiminden seven insanlar var. Babam Sultan Abdülhamit’in torunu Mehmed Abdülkerim Efendi harp okulunda okumuş bir generaldi. Babam 1924’teki sürgünden sonra siyasetle uğraştığı için 1935’te faili meçhul bir suikaste kurban gitti. Babam siyasetten ne kazandı? Bunu çocuklarıma bu olaydan sonra ilk kez söyledim. Babam anneme New York’ta öldürülmeden önce 1935’te Şam’da; ‘Benim çocuklarım ve torunlarımdan hiç biri siyasete girmesin ve devlet işine karışmasın’ diyerek ailemizin siyasete girmemesini vasiyet etmiş” dedi.
 
Aileye siyasete girme konusunda bir çok partiden teklif geldiğini ama kendilerinin bunu kabul etmediğini vurgulayan Şehzade Harun Osmanoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ben 1974’te Türkiye’ye gelip 1985’te vatandaşlığa kabul edildikten sonra bir çok parti kendilerine katılmamızı istedi. İsmini açıklamayacağım şimdi vefat etmiş olan bir parti lideri kendisine katılmamız için çok ısrar etti. Evimize kadar gelip partisine girmemizi istedi. Ben vasiyet gereği ailemizin selameti için bu teklifleri kabul etmedim. Zaten siyasete girersek ailemizi rahat bırakmazlar.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com