3 bin 800 yıllık kumaş yanıkları bulundu

3 bin 800 yıllık kumaş yanıkları bulundu
Kütahya'nın Seyitömer beldesi yakınlarındaki höyükte sürdürülen kurtarma kazısında, bir insan iskeleti ve yanık kumaş parçaları bulundu.

Kütahya'nın Seyitömer beldesi yakınlarındaki höyükte sürdürülen kurtarma kazısında, bir insan iskeleti ve yanık kumaş parçaları bulundu.
Kazı grubu başkanlığını da yürüten Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, gazetecilere yaptığı açıklamada, Seyitömer Höyüğü'nde 5 kültür katmanı olduğunu ve önceki yıllarda Roma dönemine ait tapınağı inceleyip muhafazaya aldıklarını söyledi.
 Geçen yıllarda Helenistik dönemde çalışmalarına devam ettiklerini bildiren Prof. Dr. Bilgen, burada seramik atölyelerinin yoğun olarak bulunduğu belirlediklerini anlattı.
 Ömer Bilgen, kazı çalışmalarını Orta Tunç Çağı'na ait dönemdeki tabakada yürüttüklerine işaret ederek, ''Şu anda tespit edilen 20 fırın bulunuyor. O dönemde yaşayan insanlar büyük fırınlar yapmışlar, seramik, dokuma, tezgah ağırlıkları, ağırşaklar üretmişler, maden işlemişler'' dedi.
     Geçen yıl elde ettikleri bulgulara göre Seyitömer Höyüğü'nde M.Ö. 1800'lü yıllarda bir deprem ve yangın yaşandığını belirlediklerini ifade eden Prof. Dr. Bilgen, bu deprem nedeniyle buluntuların çoğunun yerinde kaldığını bildirdi.
     Prof. Dr. Bilgen, höyükte daha önce, seramik eşyalar ve dokuma ağırlıklarının yanı sıra yanmış insan iskeletleriyle yanmış ancak bozulmamış insan beyni kalıntıları bulduklarını anımsatarak, ''Devam eden kazı çalışmalarımızda bir iskeletin yanında yanmış bir kumaş parçası buluntusuna rastladık. Bu iskelet ve kumaşın yaklaşık 3 bin 800 yıllık olduğunu tahmin ediyoruz'' diye konuştu.
-HÖYÜĞÜN ALTINDAKİ KÖMÜR REZERVİ-
Höyüğün altındaki yaklaşık 15 milyon ton kömür rezervini kullanmak isteyen TKİ Genel Müdürlüğünün girişimleri sonucu Eskişehir Arkeoloji Müzesi 1989 yılında kurtarma kazısı başlattı, kazılara 1990-1995 yıllarında Afyonkarahisar Müze Müdürlüğünce devam edildi.
Yaklaşık 11 yıl ara verildikten sonra DPÜ Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen başkanlığında oluşturulan kazı grubu, 2006'da çalışmalara yeniden başladı.
 Başlangıçta 30 metre yükseklik, 200 metre çapa sahip höyük, altındaki 15 milyon tonluk kömür rezervine ulaşmak için her yıl 6'şar aylık dönemlerde kazılıyor. Bu yıl 4'üncü yılındaki kazılarda 12 öğretim elemanı, 20 öğrenci ve çevre köylerden 100 işçi görev yapıyor.
     5 bin yıllık geçmişe sahip höyükte Tunç, Frig ve Roma dönemlerinde yoğun iskan faaliyeti yürütüldüğü belirlendi. Erken Tunç Çağı'na (M.Ö. 3000-2000) ait sur duvarı ve yangın geçirmiş yapılarda çok sayıda kap gün ışığına çıkarıldı. Anadolu tarihinin en eski kalıpla seramik üretimi yapılan merkezinin de burada bulunduğu tespit edildi.
 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com