3 bin dönüm arazi dolu'dan etkilendi

3 bin dönüm arazi dolu'dan etkilendi
ESKİŞEHİR SAKİNTEPE MAHALLESİN'DE YAĞAN DOLU SEBEBİYLE MARUL, YEŞİL SOĞAN EKİLİ ARAZİ ZARAR GÖRDÜ

ESKİŞEHİR SAKİNTEPE MAHALLESİN'DE YAĞAN DOLU SEBEBİYLE MARUL, YEŞİL SOĞAN EKİLİ ARAZİ ZARAR GÖRDÜ


Eskişehir'in Sakintepe Mahallesine bağlı Katlık ve Çavuşlar mevkiinde bulunan sebze tarlaları dolu sebebiyle zarar gördü.
Katlık ve Çavuşlar Mevkiinde bulunan 3 bin dönümlük marul ve yeşil soğan ekili alan aşırı yağan dolu sebebiyle zarar gördü.
Yaş Sebze Üreticileri Derenk Başkanı Süleyman Buluşan, 3 nin dönümlük arazi'de 3 Milyon TL'lik zara olduğunu söyledi.
Buluşan zarar gören tarlaları ziyaret esnasında yaptığı konuşmada, 'Burada asıl önemli olan çiftçilerimizin kendini ispatlayamamasıdır. Kendini ispatlayaman ürticilerimiz, sigorta yaptıramıyor' dedi.
Tarla sahibi kişilerin doğrudan gelir desteğini alabilmek için tarlaya eken çiftçilere sözleşmeyi vermediklerini vurgulayan Buluşan şunları söyledi; 'Tarla sahipleri devlet'ten gelir desteği alabilmek için tarlayı eken üreticiye sözleşmeleri vermiyorlar.
Bu sebebten dolayı çiftçimiz sigorta yaptıramıyor. Tarladan çıkan ürünler ise kayıt dışı ve kaçak oluyor. Aynı zaman da tarla sahibi haksız kazanç elde etmiş oluyor. Bu konu ile ilgili Tarım il ve ilçe müdürlüklerini defalarca uyardık. Bu dönem il ve ilçe müdürleri bu konu ile ilgili araştırma ve çalışma yapmaya başladılar.'
Eskişehir Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Ünal ise, zararın büyük olduğunu ve bu konu ile ilgili yetkili kişilerin hemen hasar tesbiti yapıp, zarar gören üreticilerin zararlarının gidermesi gerektiğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com