“3 bin kişi gözaltına alınacak”

“3 bin kişi gözaltına alınacak”
CHP’li Sezgin Tanrıkulu Kozmik Oda Savcısı olarak bilenen Mustafa Bilgili'nin iddialarını Başbakan Erdoğan’a sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu yazılı basında yer alan haberlere atıfta bulunarak, kamuoyu tarafından Kozmik Oda Savcısı olarak bilenen Mustafa Bilgili'nin Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Seferberlik Tetkik Daire Başkanlığı (STDB)'nda 'gizli yapılanma'nın olduğuna dair iddialarını Meclis gündemine taşıdı.
 
Tanrıkulu, Bilgili’nin 6-7 Eylül Olayları'ndan 1 Mayıs'a, Çorum, Sivas olaylarından Zirve Davası'na, Hrant Dink'ten Rahip Santoro suikastlarına kadar yaşananlarla ilgili 'yeni gözaltı dalgası' başlatacağı ve bu kapsamda 3000’e yakın kişinin şüpheli olduğu iddialarını Başbakan’a sordu.
 
Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Erdoğan’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunlar yer aldı:
 
1. Ülke güvenliğini doğrudan ilgilendiren bir kurumda yapılan adli soruşturmada gizliliğin korunması için hangi kriterler uygulanmaktadır?
 
2. Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Seferberlik Tetkik Daire Başkanlığı’nda daha önce bir arama yapılmış mıdır? Arama esnasında kimler görevli olarak bulunmuştur? O esnada görevli olan kişiler şu anda hangi görevdedirler?
 
3. 6-7 Eylül 1955 olayları, 1 Mayıs 1977 olayları, Çorum-Sivas olayları, Zirve yayınevi Davası, Hrant Dink ve Rahip Santoro cinayetlerinde, toplumsal infial ve utanç yaratan olaylar içinde sorumluları arasında devlet görevlilerinden kesinleşmiş ceza alan var mıdır? Varsa bunlar kimler ve ne cezalar almışlardır?
 
4. 3000’e yakın kişinin şüpheli olduğu iddiasına göre, bu şüpheliler arasında Sivil ve Askeri olmak üzere üst düzey bürokratlar var mıdır? Varsa bu üst düzey bürokratlar kimlerdir? (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com