3 Boyutlu Film İzlemeyin Neden mi?

3 Boyutlu Film İzlemeyin Neden mi?
Ciddi göz sorunlarına yol açabilir...

BİR filmi izlemekten öte yaşıyormuş gibi hissettiren 3 boyutlu görüntü teknolojisi, kişiye izlediği görüntünün içinde olduğu hissini veriyor. Sağ ve sol gözün cisimleri değişik açılardan görmesi bu teknolojinin temelini oluşturuyor. Aynı cisme önce sağ sonra sol gözle bakıldığında hafif bir yer değiştirmemeydana geliyor. Aynı anda çift gözle bakılması halinde ise beyin iki görüntüyü birleştiriyor. 3 boyutlu filmlerde sağ ve sol gözü temsil eden iki ayrı görüntü kullanılıyor ve özel gözlükler olmadan seyredildiği zaman görüntü çift algılanıyor. Bu gözlüklerde kullanılan özel filtreler sayesinde ise sağ ve sol göz algıları beyinde yeniden birleştirilmiş oluyor.

EPİLEPSİ ATAĞI NEDENİ

Görüntülerde kullanılan özel imaj ve tekrarlayan görsel efektler epilepsi nöbetlerini tetikleyebiliyor. Bunun yanında görüntüleri hizalamakta sorun yaşayan, şaşılık sorunu bulunan ve göz kasları zayıf olan kişiler de 3 boyutlu görüntüyü algılamada zorluk yaşıyor. Gün içinde uzun saatler boyunca 3 boyutlu görüntü izlemek, kişide yorgunluk, baş dönmesi,mide bulantısı gibi sorunlara neden olabiliyor. Bu görüntüler derinlik hissi yaratıp farklı duyuların algılanmasına da yol açtığı için baş ağrısı kaçınılmaz oluyor. 3 boyutlu filmteknolojisinde kullanılan özel efekt ve ışıklar, araba tutmasına benzeyen etkilere, gözde oryantasyon ile göz algısında kısa süreli bozukluklara da neden olabiliyor.

Kimler dikkatli olmalı?

7 Epilepsi hastaları

7 Göz ameliyatı geçirmiş olanlar

7 Şaşılık ve göz tembelliği gibi sorunlar yaşayanlar

7 Göz kuruluğu bulunanlar

7 Yüksek numaralı göz bozukluğu olanlar

Gözlüğü temizleyin

SİNEMA salonlarında kullanılan 3 boyutlu gözlüklerin, izleyicilere steril edilmiş olarak sunulması büyük önem taşıyor. Gözünde konjunktivit olan bir hastanın kullandığı gözlük steril edilmediğinde hastalık temas yoluyla yayılabiliyor. İzleyicilerin gözlüğün kirli olma olasılığını düşünmeleri ve kullanmadan önce antibakteriyel mendillerle temizlemeleri öneriliyor. Ayrıca seyir sırasında göz kırpma hareketleri azaldığı ve göz kuruluğuna yol açacağı için izleme süresinin 2–3 saati aşmaması gerekiyor.

3 boyutlu film izlerken yapılması gerekenler

7 Çok yakından izlemeyin.
7 İzleme yaparken gözlerinizi sık şekilde kırpın.
7 Görüntüleri uzun süre izlemeyin, izliyorsanız gözlerinizi yarım saat aralıklarla dinlendirin.
7 Göz kaymanız varsa, kontakt lens kullanıyorsanız ve gözlerinizle ilgili sağlık sorunları yaşıyorsanız seyir sırasında suni gözyaşı kullanın.
7 Steril gözlükler takın.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com