3 fidan anıldı

3 fidan anıldı
68 kuşağının liderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idamlarının 40. yılında bir dizi etkinlikle anıldı.

68'liler Birliği Vakfı ile 78'liler Girişimi üyeleri, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idam edilişlerinin 40'ıncı yıl dönümü dolayısıyla Dolmabahçe Rıhtımı'nda bir araya geldi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Üzerinde ''Tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye'', ''Deniz, Yusuf, İnan savaşa devam'' yazılı pankartlar taşıyan grup, burada ''Kahrolsun Amerikan emperyalizmi'', ''Faşizme karşı omuz omuza'' sloganları attı.

Samsun Sanat Tiyatrosu'nden bir sanatçı, tiyatroya ait otobüsün üzerinden ''Aşk Olsun Sana Çocuk' adlı oyundan kısa bir bölüm sundu.

68'liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan, burada yaptığı açıklamada, aradan 40 yıl geçmesine karşın yitirdikleri yoldaşlarının fiziksel varlıkları olmasa da onların düşünce ve inançlarının, bütün canlılığıyla halkın bağrında bayraklaşarak yaşadığını ifade etti.
78'liler Gurişimi İstanbul Temsilcisi Yunus Bircan da, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının bıraktığı mirasın, gençliğin devrimcileşmesi, devrimcilerin gençleşmesi ve halk için devrimcilik olduğunu dile getirdi.

Anma etkinliğinde daha sonra, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edilmeden önceki son sözleri 78'liler Girişimi üyeleri tarafından okundu.

Etkinlik, Deniz Gezmiş ve arkadaşları anısına İstanbul Boğazı'na karanfillerin atılmasıyla sona erdi.

Dolmabahçe Rıhtımı'ndaki anmaya, sanatçı Rutkay Aziz, eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, Gaziantepspor eski Başkanı Celal Doğan da katıldı.


(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com