3 General Emekli mi Oluyor?

3 General Emekli mi Oluyor?
Hükümetin 3 generali resmen emeklilik kararını alabileceği iddia edildi...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, YAŞ'ın toplandığı gün AGİT Zirvesi için Kazakistan'ın başkenti Astana'ya gitmesi, kış şurasında alınan kararların onay makamı olan Cumhurbaşkanına sunulmasını geciktirdi. Gül'e, YAŞ'la ilgili arzın Türkiye'ye dönüşünde gerçekleşmesi bekleniyor.

Önceki gün toplanan kış Şura'sında Gül, Kazakistan'a seyahati nedeniyle gelenekselleşen öğle yemeğini Şura üyelerine vermemişti. İhraç kararının çıkmadığı YAŞ açıklamasında, “Toplantıda; Türk Silahlı Kuvvetleri'nin harbe hazırlık durumu incelenerek, bu kapsamda ortaya çıkan ihtiyaçlar ile bu ihtiyaçları karşılamak için alınan tedbirler değerlendirilmiş, hudutların mevcut durumu üzerinde durulmuş ve hudut güvenliği konusunda alınması gereken tedbirler görüşülmüştür” denildi. Gül'ün yurt dışında olması nedeniyle YAŞ kararlarının Çankaya'ya arzı da gerçekleşemedi. Bu akşam Kazakistan'dan Türkiye'ye dönmesi beklenen Gül'ün İstanbul'a geçeceği öğrenildi. Kararların 6 Aralık'ta Ankara'da olacak Gül'e, aynı gün sunulması bekleniyor.

AYİM kararı 3 Aralık'ta

AYİM (Askeri Yüksek İdare Mahkemesi)'in açığa alınan 3 komutanın itiraz başvurusunu 3 Aralık Cuma günü karara bağlayacağı beklentisi de Gül'ün Ankara'ya dönüş tarihini kritik kılıyor. AYİM'in yürütmeyi durdurma kararı vermesi halinde Hükümet'in, açığa alınan 3 komutanla ilgili re'sen emeklilik sürecini başlatacağı iddia ediliyor.
AYİM'den bir karar çıkması halinde 6 Aralık'ta yapılacak Bakanlar Kurulu'nda ele alınacağı öngörülen komutanlarla ilgili re'sen emeklilik kararının, aynı gün Cumhurbaşkanı Gül'e onay için gönderilebileceği iddia ediliyor.


Hükümet'in alternatif planları arasında Türk Silahlı Kuvvetler Personel Kanunu'nda değişikliğe gitmek de yer alıyor. Başbakan Erdoğan'ın, YAŞ öncesi yarım saat başbaşa yaptığı görüşmede Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'le, üç komutanla ilgili konuyu da konuştuğu iddia edilmişti.

Vatan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com