3. Havalimanı da 'Torba Yasa'ya girmiş!

3. Havalimanı da 'Torba Yasa'ya girmiş!
Meclis kısa süre sonra çalışmalarına yerel seçim arası verecek. O nedenle Hükümet ardı ardına getirdiği torba yasalarla bazı değişiklikler yapıyor.

AKP Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç tarafından verilen mini torba teklifte yer alan ‘Jeotermal Kurulu’ düzenlemesine CHP'nin itirazı var. Sansürsüzhaber'e konuşan CHP Mersin milletvekili Vahap Seçer, yeni oluşturulacak kurulun başkanının, Kalkınma Bakanı olacağına dikkat çekti. İstanbul'a 3. Havalimanı yapılmasının önünün bu düzenlemeye açılabileceği uyarısı yaptı.

ÇED RAPORUNA TAKILAN 3. HAVALİMANININ ÖNÜ AÇILABİLİR

"Jeotermal kaynak ve doğal mineral su arama ve işletme faaliyetleri ile havalimanı, demir yolları, oto yollar, doğalgaz işletmeleri, su isale hatları  gibi yatırımların çakışması durumunda, kamu yararının hangi yatırım olduğuna Kalkınma Bakanlığı karar verebilecek" diyen Seçer,  bu maddenin 3. Havalimanının,  yürütmesi durdurulan Çevresel Etki Değerlendirme  raporu nedeniyle getirilmiş olabileceği görüşünde.

"İdari mahkemenin verdiği kararlar,  kurul kararıyla ortadan kaldırılmaya çalışılıyor" diyen Vahap Seçer, düzenlemenin kuvvetler ayrılığı ilkesine de aykırı olduğunu söyledi.

Seçer, hükümetin sık sık tercih ettiği "torba yasa" yöntemini de eleştirdi.  "Seçim öncesi torba yasa trafiği hızlandı. Her hafta hem Plan Bütçe'de hem Genel Kurul'da torba yasa görüşmeleri sürüyor. Bugün yine 12 maddelik bir teklif geldi. Aslında yasa yapma tekniğine ve içtüzüğe aykırı düzenlemeler var içlerinde" diye konuştu.

"Milletvekilleri bilgi sahibi olmadan, uzmanlar  tarafından bilgilendirilmeden jet hızıyla yasalar geçiyor. Toplumun yararına mı bilinmiyor hemen yasalaşıyor." ifadesini kullanan Vahap Seçer, " internet düzenlemesi bunun en iyi örneği" dedi.(BEO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com