3. havalimanı için ağaç katliamı

3. havalimanı için ağaç katliamı
CHP’li Faik Öztrak’ın Bakanlığa yaptığı başvuru sonucunda İstanbul’a yapılacak 3. havalimanı için 2,5 milyon ağacın kesileceği ve taşınacağı ortaya çıktı.

AKP hükümeti İstanbul’un yeşiline dokunmaya devam ediyor.
 
Her fırsatta İstanbul’u daha yeşil bir hale getirdiklerini iddia eden Başbakan Erdoğan ve AKP’li belediyelerin İstanbul’u bitirme planları yavaş yavaş uygulamaya geçiyor.
 
AKP’nin rant kapısı olarak gördüğü İstanbul’a yapılacak 3. havalimanı için çevreye verilecek zararın boyutları gün yüzüne çıkmaya başladı.
 
Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk İstanbul’a yapılacak 3’üncü havaalanı için 2.5 milyon ağacın ya kesileceğini ya da taşınacağını açıkladı.
 
CHP’NİN BAŞVURUSU GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI

 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Ulaştırma Bakanlığı’na bilgi edinme başvurusunda bulunarak 3’üncü havaalanına ilişkin sorular yöneltti.
 
Müsteşar Habip Soluk imzalı yanıta göre, havaalanı yerinin “meteorolojik”, “topoğrafik” ve “seyrüsefer” koşulları göz önünde bulundurularak seçildiği ifade edildi. Yanıtta, “Hava sahası planlaması, kamulaştırma maliyetleri, yeterli arazi kapasitesinin mevcudiyeti, hava sahasındaki alçalma ve tırmanma yüzeylerine göre değerlendirmeler doğrultusunda ve Atatürk Havalimanı uçuş koridorundan olan uzaklık, kamulaştırma maliyetinin düşüklüğü, deniz kıyısına yakın olmasıyla seyrüsefer açısından kolaylıklar sunması, yapımı planlanan 3. Köprü ve Kuzey Marmara otoyolu güzergahına yakınlığı ve havalimanı yerleşimiyle deniz arasında bir yapılaşma oluşmaması da dikkate alınarak yeni havalimanının yeri seçilmiştir” ifadeleri kullanıldı. Bölgede maden ocakları, kum ve kil ocaklarının bulunduğu da belirtilen yanıtta, bölgenin aynı zamanda ıslah edilerek ekonomiye kazandırılacağı belirtildi.
 
Yanıtta, 3. havaalanının 76 milyon metrekarelik bir alana yapılacağı kaydedilirken, “Projenin 61 milyon 720 bin metrekaresi ormanlık alan arazisidir. Buradaki ağaçlardan 657 bin 950 adedi ömrünü tamamlamış ve orman emvaline kazandırılması (kesilmesi) zaruri ağaç miktarıdır. 1 milyon 855 bin 391 adet ağaç taşınabilecek durumdadır. Taşıma ve benzeri işlemler kamulaştırma kapsamında mevzuata uygun olarak yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.
 
Yanıtta ihaleyi alan firmaya 6.3 milyar gelir garantisi verildiği de kaydedilirken, Atatürk Havaalanı’nın sivil hava trafiğine kapatılacağı genel havacılık uçuşları, bakım onarım faaliyetleri ile kargo faaliyetlerine devam edileceğini kaydedildi. Yanıta göre, 657 bin ağaç kesilecek, 1.8 milyon ağacın ise kesilmesine ya da taşınmasına ihaleyi alan şirket karar verecek. (CTE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com