3. havalimanı ihalesine 4 teklif

3. havalimanı ihalesine 4 teklif
İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı ihalesinde, TAV, Makyol, IC/Fraport ve Limak/Cengiz/Kolin/Ma-Pa/Kalyon ortak girişim grupları olmak üzere 4 teklif verildi.

İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı için Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi başladı.
 
 İhalede kapalı zarflarla alınan ilk tekliflerde IC-Fraport ortaklığı 25 yıllık kira bedeli olarak tam 20 milyar euroluk teklif verdi. İlk tekliflerin ardından Makyol İnşaat ihaleden çekildi. Ardından açık artırmaya geçildi. Kalan üç firma arka arkaya fiyat yükseltmeye başladı.
 
AÇIK ARTIRMA BAŞLADI
 
- Açık artırmada ilk olarak TAV Havalimanları fiyatı 20 milyar 50 milyon euroya çıkardı. Ardından diğer firmalar da açık artırmaya katıldı. Fiyat kademe kademe önce 20 milyar 200 milyon doların üzerine, daha sonra 20 milyar 280 milyona çıktı.
 
- Üç firma da kıyasıya rekabet halinde
 
İhalede kapalı zarfta alınan ilk teklifler şöyle:
 
IC-Fraport:  20 milyar euro
Makyol: 4 milyar euro
Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon OGG: 12 milyar 682 milyon euro
TAV Havalimanları: 9 milyar euro
 
İHALE SÜRECİ
 
Üçüncü havalimanı için ihale süreci sabah saat 10.00'da başladı. 17 firmanın şartname aldığı ihalede 4 firma ve ortaklık teklif verdi.
 
Önce dış zarf belgeleri açıldı ve firmalara teknik yeterlilik onayı verildi. Ardından iç zarflar da açıldı ve dört firma açık artırma sürecine kabul edildi.
 
EN YÜKSEK KİRA BEDELİNİ VEREN KAZANACAK
 
İhale, toplam kira bedeli artı KDV üzerinden yapılacak. En yüksek kira bedelini öneren firma ihaleyi kazanmış sayılacak.
 
Üçüncü havalimanı, İstanbul’un Avrupa yakasında Yeniköy ve Akpınar yerleşim yerleri arasında, Karadeniz sahil şeridinde yer alan yaklaşık 77 milyon metrekare büyüklüğündeki bir alana yapılacak. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com