"3. Havalimanına Hazine Garantisi Verilmeyecek" Açıklamasının Şifreleri...

"3. Havalimanına Hazine Garantisi Verilmeyecek" Açıklamasının Şifreleri...
"Üçüncü Havalimanına hazine garantisi vermiyoruz" açıklaması yapan Hazine, garanti yerine ne veriyor... CHP Yolsuzluk Masası Başkanı Aykut Erdoğdu SANSÜRSÜZ HABER'e açıkladı.

ÖZEL | SANSURSUZHABER

GARANTİ” SÖZCÜĞÜ ÜZERİNDEN KELİME OYUNU YAPILIYOR

17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonuyla ortaya saçılan tape'lerde adı geçen işadamlarının ortak olduğu üçüncü havalimanına, Hazine'nin, garanti vereceği haberleri yalanlanmıştı. 

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı,  “İstanbul 3. havalimanı projesinde sözleşmenin tarafı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) KİT statüsünde olduğu için, şu anda bizim borç üstlenim taahüdünde bulunmamız yasal olarak mümkün değil” demişti. 

Sözlerine, borçlanma yetkisi olmayan genel bütçeli kamu kuruluşları için borçlanma yetkisinin sadece Hazine’ye ait olduğuna vurgu yaparak devam etmiş  ve “Dolayısıyla Hazine’nin buradan doğrudan devreye girmesinden daha doğal bir durum söz konusu olamaz” ifadesini kullanmıştı. 

MÜŞTEŞARIN AÇIKLAMASININ ŞİFRELERİNİ ERDOĞDU ÇÖZDÜ

SANSÜRSÜZ HABER'E konuşan CHP Yolsuzluklarla Mücadele Birimi Başkanı ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, "Bu açıklama inkar değil itiraf. Adı Garanti değil ama sözleşme maddesinde, 'fesih halinde alınan borcu idare ödeyecek' deniliyor. İdare demek, bu işi yaptıran devlet kuruluşu yani Devlet Hava Meydanları demek. DHMİ'nin ise bu kredileri kendi sermayesinden ödeme gücü yok. Dönüp, Hazine'den isteyecek. Milyarlarca doları, nasıl DHMİ'nin ödeyeceğini düşünüyorlar. Kaldı ki, bugün Türkiye'de milyarlarca doları kendi kaynaklarıyla ödeyecek bir KİT olsaydı, bugüne kadar çoktan satılmıştı. Kelime oyunu yapıp, vatandaşı yanıltmasınlar' dedi. 

HER YOLCUNUN 20 AVROSU  HAVUZCULARIN CEBİNE

Erdoğdu, "Üçüncü Havalimanı İnşaatı Projesi sözleşmesinin 27. Maddesinde belirtilen 6.3 milyar avro dış hat yolcu gelir garantisi ile Üçüncü Köprü Sözleşmesi'nin 29. Maddesinde belirtilen yaklaşık 2 milyar avroluk garantiyi Devlet ödemeyecek mi?" açıklaması yaptı. 

HAZİNE AÇIKLAMASINI YALANLAYAN BELGELER SANSÜRSÜZ HABER'DE...

belge2.jpg

ERDOĞDU, BELGELERİ AÇIKLAYACAK

Aykut Erdoğdu, bu akşam saat 19:00`da Halk TV'de Hükümetin verdiği Hazine Garantilerini, Havuzcu işadamlarının borçlarının nasıl üstlenildiğini belgeleriyle açıklayacak. 

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com