3 kanal tematik yayın lisansı aldı

3 kanal tematik yayın lisansı aldı
RTÜK'ün yaptığı ihalede, tematik yayın türünde HD yayın lisansı alan 3 kuruluş belirlendi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı sıralama ihalesinde, tematik yayın türünde yüksek çözünürlüklü (HD) yayın lisansı alan 3 kuruluş belli oldu.

Bilkent Otel'de 16 Nisan'da başlayan, dün ve bugün de devam eden ihale süreci, tematik yayın türünde HD yayın ihalesiyle tamamlandı.

İhaleye 4 kuruluş katıldı.

İhaleye katılmak için başvuruda bulunan ve RTÜK'ten yeterlilik belgesi alan Üsküdar Radyo Televizyon Anonim Şirketi (Semerkand TV), ihaleye girmedi.

İhale, Turkuvaz Medya Yayın Hizmetleri Anonim Şirketi (A Haber), Al Jazeera Türk Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Al Jazeera), Tempo Televizyon Yay. Yap. Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Dream Türk), A Yapım Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Anonim Şirketi (NTV Spor) arasında geçti.

RTÜK tarafından hazırlanan ve lisans süreleri 10 yıl öngörülen ihale şartnamesine göre, asgari yayın lisans bedeli, HD yayınlar için 3 milyon lira olarak belirlendi.

Yaklaşık 2,5 saat süren ihaleden, Tempo Televizyon Yayıncılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Dream Türk) 129. turda rakam 35 milyona ulaşınca çekildi.

Böylece "tematik yayın türünde HD yayın lisansı" alan yayın kuruluşları şunlar oldu:

 • A Yapım Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Anonim Şirketi (NTV Spor): 39 milyon 400 bin lira
 • Al Jazeera Türk Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Al Jazeera): 39 milyon 400 bin lira,
 • Turkuvaz Medya Yayın Hizmetleri Anonim Şirketi (A Haber): 39 milyon 400 bin lira"
 • Kuruluşların eşit teklifi sunması sonucunda kumandadaki yerleri kura çekilerek belirlendi.

İhaleler açık teklif usulüyle yapıldı

RTÜK Karasal Yayın ve Sıralama İhalesi Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği'nin 20. maddesi gereğince sıralama ihaleleri açık teklif usulüyle yapıldı ve ihale sonunda kuruluşlar en yüksek artırımı teklif eden kuruluş birinci sırada olacak şekilde tekliflerin yüksekliğine göre en düşük teklifi veren kuruluşa kadar sıralandı.

Karasal yayıncılıkta teknolojik dönem başlayacak

Genel yayın türünde HD yayın yapacak 8 kanal için 13, SD yayın yapacak 11 kanal için 14, tematik yayın türünde HD yayın yapacak 3 kanal için 4, SD yayın yapacak 11 kanal için 11 yayın kuruluşu ihaleye girdi.  

İhaleyle karasal yayıncılıkta lisanslı dönem başlatılırken, teknolojik dönüşüm de gerçekleştirilecek ve karasal sayısal yayıncılık teknolojisine geçilecek. Türkiye genelinde karasal sayısal yayıncılığa geçiş iki yılda tamamlanacak. Bu süre boyunca paralel yayın dönemi yaşanacak ve aynı anda hem karasal sayısal yayın hem de karasal analog yayın devam edecek.

Sırada "bölgesel ve yerel karasal sayısal TV yayın lisansı ihaleleri" var

Mevcut karasal analog TV yayınları ise Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından 2006 yılında gerçekleştirilen Bölgesel Radyokomünikasyon Konferansı kararları çerçevesinde 2015 yılında sonlandırılacak. Ulusal karasal sayısal TV yayın lisansı sıralama ihalelerinin ardından, bölgesel ve yerel karasal sayısal TV yayın lisansı sıralama ihaleleri de RTÜK tarafından önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.

Karasal sayısal TV yayınlarına geçiş sürecinde, verici sistemleriyle ilgili altyapı çalışmaları tek bir verici tesis ve işletim şirketi tarafından yürütülecek. Bu çalışmalar kapsamında 6 Şubat'ta ilk karasal sayısal deneme yayını Ankara merkezde başlatıldı. Deneme yayınında, TRT ve ulusal televizyon kanallarının yayınları UHF 31. kanaldan 2 adet HD ve 5 adet SD yayın olmak üzere dönüşümlü olarak iletiliyor. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com