3. Kayseri Ekonomisi Sempozyumu

3. Kayseri Ekonomisi Sempozyumu
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Önümüzdeki dönem para kıtlığı olacak, haberiniz olsun. Önümüzdeki dönemde arzı azaldığı için para kıymetli olacak, para kıymetli olunca da bunun yatırımcı ve iş adamı için bir maliyeti olacak"

KAYSERİ (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Önümüzdeki dönem para kıtlığı olacak. Önümüzdeki dönemde arzı azaldığı için para kıymetli olacak, para kıymetli olunca da bunun yatırımcı ve iş adamı için bir maliyeti olacak" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Kayseri Ticaret Odası (KTO) ile Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından kentteki bir otelde düzenlenen 3. Kayseri Ekonomisi Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, Kayserililerin yemin de etse parasının olmadığına kimsenin inanmadığını, bunun başarılı birer tüccar ve iş adamı olmalarından kaynaklandığını söyledi.

Dünya finans haritasının değiştiğini belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"2002'den 2008 Ağustos'una kadar dünya parasal alanda müthiş bir genişleme yaşadı. Türkiye de dahil bütün ülkeler bundan istifade etti. Paranın bolluğundan hızlı büyüme yakaladık ancak her şeyin fazlasının da zararlı olduğunu 2008 Ağustos'unda dünya ekonomisinin girdiği krizle gördük. 2 yıl kriz dönemi yaşadık, sonrasında bir karantina dönemi... Geçici tedavi uygulamak üzere dünya ekonomisini yönetenler para basmaya başladı fakat 2013 sonrası Amerikan Merkez Bankası 'Artık para basmayacağım, 3 ayda bir bunu azaltarak götüreceğim' dedi. Bizde son dönemdeki döviz hareketliliğinin, faiz hareketliliğinin ana nedeni bu. Buradan şu çıkıyor. Önümüzdeki dönemde finansman azalacak. İş adamı olarak, bizim için lazım olanların birincisi para. Önümüzdeki dönem para kıtlığı olacak, haberiniz olsun. Paranın kıt olduğu yerde, bunun bedeli de yüksek olur. Önümüzdeki dönemde arzı azaldığı için para kıymetli olacak, para kıymetli olunca da bunun yatırımcı ve iş adamı için bir maliyeti olacak."

Hisarcıklıoğlu, cari açık veren ülkeler ile fazlalık veren ülkeler arasındaki dengesizliğin, para arzının azalmasıyla yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladığına dikkati çekerek, para arzının azalmasının ekonomik büyümeyi yukarıya doğru tırmandırdığını anlattı.

- "Dünyada ticaretin kuralları değişiyor"

Dünya zenginleştikçe, üretip satabilecekleri malın artacağına işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Para azaldığı için bir yandan üzülüyoruz ama bir yandan da sevinmemiz gereken dünya ekonomisi yukarı doğru gittiği için ürettiğimiz mallara pazar ortaya çıkıyor" dedi.

Hisarcıklıoğlu, dünyada ticaretin kurallarının ABD eksenli olmak üzere değiştiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"AB ve Asya Pasifik ülkeleri tek bir pazarda buluşuyorlar. TTIP ve TBT denilen anlaşmaları müzakere ediyorlar. Biri Asya Pasifik, birisi Avrupa ile Amerika eksenli... Bu müzakereleri de 2 yıl içinde bitirmeyi hedefliyorlar. 2 yıl sonra müzakereler bitince dünya ekonomisinin üçte ikisi tek bir pazar da buluşacak. Biz şu anda müzakere masasında yokuz. Bu müzakerelerin içinde olmayıp, kaçırırsak, bize Rusya, Çin, Hindistan, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri kalacak. Mal kime satılır? Parası olana satılır. Parası olanlar tek bir pazarda buluşuyorlar. Türkiye'nin olmazsa olmazı, bu müzakere sürecinin ve bu pazarın içine girmesi lazım. Bunu ıskalarsak, kaçırırsak geriye doğru bir dönüş söz konusu olabilir."

- "Enerji haritası değişiyor"

Hisarcıklıoğlu, dünyanın enerji haritasının da değiştiğini vurgulayarak, "Şu an zengin bildiğimiz petrol, doğalgaz sahibi ülkelerin yarın bu mallarının para etmediği bir döneme gidiyoruz. Çünkü Amerikalılar kaya gazını keşfetti. ABD, 10 liraya ithal ettiği enerjiyi 3 liraya getiriyor. 3 lira maliyet demek Amerika'nın yeniden üretim üssü olması demek. Bu yatırım yaparken, doğal kaynaklara bağlı olarak zengin olan ülkelerin, 10 yıl sonra eski zenginliğinde olmayacağını düşünerek yatırıp yapmamız gerektiğini gösteriyor. Bunda Türkiye biraz avantajlı görülüyor. Trakya'da ve Güneydoğu Anadolu'da kaya gazı rezervi olduğu tahmin ediliyor" diye konuştu.

Dünyada orta sınıfın büyüdüğünü ve harcamalarının arttığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, bunun iyi bir pazar olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, artık ülkelerin değil şehirlerin yarıştığını ifade ederek, Kayseri'nin hedefinin de dünyanın en büyük 600 metropolünden biri olması gerektiğini söyledi.

Girişimciliğin de önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, internetin ekonominin bel kemiği olduğunu ve zenginleşmenin bir aracı olarak kullanıldığını sözlerine ekledi.

KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, konuşmaların ardından Hisarcıklıoğlu ile AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'a cam vazo hediye etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com