3. Macaristan-Türkiye İş Forumu

3. Macaristan-Türkiye İş Forumu
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 3. Macaristan-Türkiye İş Forumu'nda iş adamlarına seslendi:

BUDAPEŞTE (AA) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Budapeşte'de düzenlenen 3. Macaristan-Türkiye İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türk ve Macar iş adamlarına karşılıklı yatırım yapma çağrısında bulundu.

Yaklaşık 200 kadar iş adamına hitap eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Macar iş adamlarını Türkiye'ye Türk iş  adamlarıyla yatırım yapmaya davet ederek, ''Türkiye riskleri minimum olmuş bir ülke, hala karlı bir ülke. O açıdan ben sizleri yatırıma davet ediyorum. Bu kadar mükemmel dostluk ilişkilerimiz siyasi ilişkilerimiz varken en üst seviyede Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, değerli bakanlar seviyesinde bu kadar anlayış varken, halklar arasında bu kadar birbirine sempati varken niçin bu kadar az ticaret olsun, niçin bu kadar az yatırım olsun? Bunu sorguluyorum bunun, haksızlık olduğunu düşünüyorum. Onun için sizler birbirinizi daha çok tanıyın daha çok bir araya gelin. Bizler, hükümetler, sizin önünüzü açmak için varız. Nerede takılırsanız onun içinde gelin gerek Türk gerek Macar hükümetleri önünüzü açacaktır. Gerekli her türlü kolaylıklar sağlanacaktır'' dedi.

Macaristan ile hali hazırdaki ekonomik ilişkilerin yetersiz olduğunu bunun daha da ilerletilmesini isteyen Gül, ''Niçin iş forumunu yapıyoruz?  Şunun farkındayız mükemmel siyasi ilişkilerin yanında ekonomik ilişkiler potansiyelini yakalamış değiliz. Ticaretimiz sadece 2 milyar dolar civarında'' diye konuştu.

Macaristan'ın da güçlü bir ekonomisi olduğuna işaret eden Gül, ''Türk ekonomisi de çok güçlü ayrıca bizim 80 milyona yaklaşan bir nüfusumuz var. Büyük bir ülkemiz var. Nüfusun büyüklüğü önemli değil, nüfusun nitelikli olması önemli. Nitelikli, tahsilli genç ve dinamik bir nüfusumuz var. Makro ekonomik göstergelerimizin hepsi gayet düzgün. Özellikle 2001'de yaşadığımız büyük ekonomik kriz sonrası ülkeyi reformlara tabi tuttuk, köklü değişiklikler yaptık. Bankacılıkta, hukukta, her alanda... O reformlar bugün Türkiye'yi bu güçlü noktaya getirdi. Avrupa'nın altıncı, dünyanın en büyük 17. büyük ekonomisiyiz. GSYİH harcama paritesine göre 1 milyar 350 milyon dolar'' dedi.

Abdullah Gül, Türkiye'nin büyümeyi gerçekleştiren bir ülke olduğunu belirterek, ''Son on yılda ortalama yüzde 6,5 oranında büyümemiz var. Macar ve Türk potansiyelini yan yana koyduğumuzda yatırımlarında ticaretin de çok çok düşük olduğunu görüyoruz. Ekonomilerimiz benzeşiyor, Macar ekonomisi de imalat merkezli. Beyaz eşya, otomotiv imalatında iyisiniz. Türkiye de aynı şekilde otomotiv, buzdolabı ev eşyaları ihracatımız çok büyük. Her iki ülke de ara malı ithal ediyor ama ürün ihraç ediyor. Biz birbirimize benziyoruz, rakibiz, nasıl iş yapacağız? Birbirimize yakın işler yapıyoruz derseniz, örnek Almanya ile Fransa ekonomileri aynı değil mi? Ama en çok ticareti birbirleriyle yapıyorlar. Dolayısıyla biz de Macaristan ile ticareti 2 milyar doların üzerine çıkartıp 5 milyar dolara yükseltebiliriz'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yatırımlar konusunda büyük potansiyeller olduğunu bildiğini vurgulayarak, ''Türkiye devamlı büyüyen bir ülke. Makro ekonomisi büyük ve finansman sorunu yok. Son 10 yılda 150 milyar dolar sermaye yatırımı yapıldı Türkiye'ye... Türkiye'deki Macar yatırımları 30 milyon doları geçmemektedir. Türk yatırımlarına baktığımızda Macaristan'da 60-70 milyon dolar civarında. Türklerin büyük yurt dışı yatırımları vardır. Bu şundandır. Birbirimizin potansiyellerinin hala farkında değiliz. Bunu tanımak gerekir ve harekete geçirmek gerekir'' ifadelerini kullandı.

Macaristan ile Türkiye arasında pilot projeler olarak enerji sektörünü örnek veren Gül, "Türkiye alternatif enerjiye çok önem veriyor. Kömür, rüzgar, tüm bunlara ayrıca doğalgaz, petrol boru hatları Avrupa'ya güvenli başka yollar temin etmektedir. Kafklas ve Ortadoğu gazını Türkiye üzerinden buraya bağlıyoruz. Macaristan'ın enerji dağıtımında çok kilit bir noktaya geldiğini biliyorum'' dedi.

Gül, Macaristan ve Türk iş adamlarının üçüncü ülkelerde birlikte iş yapabileceklerine de değinerek, Türk iş adamlarının Kafkas ve Ortadoğu bölgelerinde güçlü bilgi birikimi olduğunu hatırlattı.

2012 yılında Türk müteahhitlerinin söz konusu bölgelerde 26 milyar dolarlık yatırımları olduğunu vurgulayan Gül, dünyada 225 müteahhit şirketinin 33 tanesinin Türk şirketi olduğuna işaret ederek, ''Macaristan'da yeni havayolu yapacak mısınız bilmiyorum? Fransız Cumhurbaşkanına sordum, şirketleriniz nasıl büyüyecek, Paris'te metro, havalimanı mı yapacaksınız? Bazı şirketlerin büyümesi sınırlıdır. Onun için potansiyeli olan bir ülkeye gideceksiniz. Türkiye getiri açısından yüksek getiri sağlayan ama riski minimum olan bir ülkedir'' şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin çok köklü reformlar yaptığını neredeyse AB müktesebatını ticarette, hukukunu ülkede uygular hale geldiğini vurgulayarak, ''Onun için borçlarımız GSMH'nın yüzde 36'sıdır. AB'de yüzde 40'ın altında olması gerekir Maastricht kriterine göre. Birkaç tane Avrupa ülkesi var bunu yerine getiren. Bizim borç açığımız, bütçe açığımız yüzde 1,5 vardır. Maastricht kriterine göre yüzde 3 olması gerekir. Çok az ülke vardır bütçe açığı yüzde 1,5 olsun. Güçlü mali disiplin uyguluyoruz'' dedi. 

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da burada yaptığı konuşmada uzun vadede işbirliğinin çok önemli olduğunu bildiklerini belirterek, ''Türkiye devasa bir ekonomidir. Türkiye, en büyük ve hızlı büyüyen ekonomilerden birisidir. Güvenilir ekonomisi vardır. Çok iyi siyasi liderler görüyoruz karşımızda... Türkiye Başbakanı bana, en son sonbaharda Ankara'da, ülkenin 2023 yılında 100. kuruluş yıl dönümünde dünya ekonomisinin ilk 10'u arasına gireceğiz dedi. Bir yönetici böyle konuşmalı ne istediğini bilen bir şekilde. Türkiye gerçekten 2023'te ilk 10 ekonomi arasında yer alacaktır. Eğer bu amaca doğru ortaklar arıyorsanız doğru yer olan Macaristan'dasınız. Macaristan'da bu hedefi seçmiştir. AB'ye dahil olmamıza rağmen biz de sizin gibi hedefi seçtik. Şimdiye kadar AB'de yaptıklarımız az değildir ama yeterli değildir'' diye konuştu.

Öte yandan iş forumu öncesi Macaristan'daki Osmanlı-Türk eseri olan Gül Baba Türbesi'nin restorasyonu için iki ülke arasında ön protokol imzalandı. Anlaşmaya, Türkiye adına Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler imza koydu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com