3 Milyar Dolarlık Silah Bütçesi

3 Milyar Dolarlık Silah Bütçesi
ABD Irak'tan çekilince emekli ajanlar bölgeyi ablukaya aldı. MİT ise o ajanlara köpek maması içinde silah taşıyan Blackwater şirketiyle ilgili ABD'yi uyardı...

Demokrasi götürmek için Irak'a giren ABD, kanla yazılmış bir bilançoya imza atıp dönüşe geçti. Son askerlerini de geri çeken ABD, görevini özel güvenlik şirketlerine devretti. O taşeron güçlerden biri de Blackwater adlı şirketti. Silah kaçakçılığıyla suçlanan şirket, 42 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Şirketin köpek maması içinde getirdiği silahları PKK'ya da verdiği belirlendi. İşte Blackwater olayı karanlık güçlerin "Irak yemini" de gözler önüne serdi. Buna göre ABD'nin çekilmesiyle birlikte Irak'ta 19 ABD ve İngiliz özel güvenlik şirketi kamp kurdu. Bu şirketlere Irak'lıların yanı sıra çok sayıda emekli istihbarat ajanı yerleştirildi.

ÜÇLÜ MEKANİZMAYA YANSIDI
Bölgede çok sayıda emekli CIA, FBI, MI5, MI6 ve Mossad ajanı çalıştığı kaydedildi. Ajanların muharip ordu gibi görev yaptıkları belirlendi. Ağır silahlarla donanımlı şirketlerin özel ordu yapılanması ile hareket ettikleri kaydedildi. Bu arada Blackwater şirketi ile ilgili Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ABD'yi 4 kez uyardı. Hazırlanan raporlar Türkiye-Irak ve ABD üçlü mekanizma toplantılarında zaman zaman gündeme geldi. Blackwater ile ilgili ilk uyarı ise 2007 yılında yapıldı. Blackwater'in Irak'ta kaçak silah satışı yaptığı iddiaları da yer alıyor.

3 MİLYAR DOLARLIK PASTA!
Irak'ta görev yapan şirketlerden bazıları:

XE SERVICE (BLACKWATER: ABD)
merkezli şirket 2007 yılı içinde Irak'taki faaliyetleri nedeniyle tartışmalı duruma geldi. Somali'de de korsan avcılığı şirket kontrgerilla yapılanması ile öne çıkıyor.

TITAN CORPORATION:
ABD'li şirket iletişim sistemleri sağlıyor.

CALIFORNIA ANALYSISCENTER:
Ebu Garib hapishanesi skandalı ile gündeme geldi.

SANDLINEIRTERNATIONAL:
İngiliz özel askeri şirket 1990 yılında İngiliz Ordusundan emekli Yarbay Tim Spicer ve Simon Mann tarafından kuruldu. Basra bölgesindegörev yapıyor.

ERIYNS:
Güney Afrikamerkezli İngiliz şirketi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com