3 milyon Euro'ya yeni fabrika kuruyor

3 milyon Euro'ya yeni fabrika kuruyor
"2008 YILINDA 25 MİLYON DOLAR CİRO GERÇEKLEŞTİRDİK. KRİZE RAĞMEN BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ. 2009'DA YÜZDE 27 VE 2010'DA İSE YÜZDE 30 CİRO BÜYÜMESİ ÖNGÖRÜYORUZ"

'2008 YILINDA 25 MİLYON DOLAR CİRO GERÇEKLEŞTİRDİK. KRİZE RAĞMEN BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ. 2009'DA YÜZDE 27 VE 2010'DA İSE YÜZDE 30 CİRO BÜYÜMESİ ÖNGÖRÜYORUZ'
Türkiye'de yapı kimyasalları alanında faaliyet gösteren en büyük üç kuruluştan biri olan Kütahya Yapı Kimyasalları (KYK) Eskişehir, Samsun ve Tarsus'taki tesislerine ek olarak 2010 yılında hizmete girecek olan Diyarbakır fabrikası ile birlikte yıllık üretim kapasitesini 400 bin tona çıkarmayı planlıyor.
Bir Kütahya Grubu şirketi olan KYK, 3 milyon Euro yatırım ile kurulacak yeni tesisiyle Suriye ve Kuzey Irak pazarlarına da ihracat yapmayı hedefliyor.
KYK Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü C. Onur Sürmeli, 2008 yılında 25 milyon dolar ciro elde eden şirketin, krize rağmen büyümesini sürdürdüğünü ve 2009'da yüzde 27, 2010'da ise yüzde 30 oranında ciro büyümesi öngördüklerini söyledi.

HEDEF BİR NUMARA OLMAK
Genel Müdür Onur Sürmeli KYK'nın yeni yatırımlarını ve geleceğe yönelik hedeflerini değerlendirmek üzere Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kavukçuer ve Ürün Müdürü Yasemin Çevik ile birlikte düzenlediği basın toplantısında şirketin 2001'de faaliyete geçtiğini, bu sürede gösterdiği hızlı performans ile sektörde üçüncü büyük kuruluş haline gelmeyi başardığını belirtti. Sürmeli, '2010'lu yıllarla birlikte hedefimiz yapı kimyasalları sektöründe önce ikinci, sonrasında da birinci firma olmak' dedi.
KYK'nın halen başta Eskişehir Merkez Fabrika olmak üzere Samsun ve Tarsus fabrikalarıyla, toplam 3 üretim tesisinde yaklaşık 300 bin ton üretim kapasitesiyle çalışmakta olduğunu belirten Sürmeli, 42 farklı ürün ve 160 ürün çeşidi ile TSE, CE ve ISO belgelerine sahip olduklarını ve 20 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini aktardı. KYK'nın bünyesinde bordür ve mozaik pazarında lider olan Buruno Seramik, ileri teknoloji savunma ve havacılık şirketi Alfatec ve ısı yalıtımında sektöre yeni adım atmış olan Mantotherm adlı yan kuruluşları bulundurduğunu anlatan Sürmeli, ısı ve su yalıtımının yeni dönemde şirketin temel büyüme dinamiği olacağını kaydetti.
KYK'nın Merkez ve İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Karadeniz, Adana ve Diyarbakır Bölge Müdürlüklerine bağlı olarak dağıtım, perakende ve uygulama yapan 200 ana bayi ve 2.000 tali bayi ile çalıştığını ifade eden Sürmeli şirketin ürün gamında bulunan seramik yapıştırıcıları, derz dolguları, teknik yapıştırıcılar, su izolasyon ürünleri, ısı yalıtım sistemleri, astarlar, yüzey temizleyiciler ve koruyucular, tamir harçları ve benzeri ürünleri ile Türkiye'nin en büyük üreticilerden biri olduğunu anlattı.

TÜRKİYE'DE YAPILARIN YÜZDE
90'I YALITIMSIZ
Yeni inşa edilecek Diyarbakır fabrikası hakkında da bilgi veren Sürmeli, hem Doğu ve Güneydoğu illerine hem de ihracat pazarlarına yakın olmayı amaçladıklarını belirterek 'Yalıtım sektörü KYK'nin büyüme politikası içinde daha ağırlıklı bir rolü olacak. Çünkü yalıtım sektöründe büyük bir pazar ve yatırım potansiyeli var. Şu anda Türkiye'de mevcut yapıların ancak yüzde 10'u yalıtımlıdır. Yüzde 90 gibi çok büyük bir bölümü ise yalıtımsız' diye konuştu.
Her geçen gün enerji kaynaklarının azaldığını ve herkesin bunu düşünmek zorunda olduğunu vurgulayan Sürmeli 'Biz de böyle düşünerek yalıtım ürünlerinin daha ön planda olması gerektiğine inandık. Türkiye'deki 18 milyon yapının yüzde 90'ı izolasyonsuzdur. Bu yapıların mantolamalarını tamamlayarak tasarruf yaparsak 7.5 milyar dolar cebimizde kalacak. Bu konu; dünya açısından da ülkemiz açısından da çok önemli. Yalıtıma gereken ciddiyette önem verilse, dünyada küresel ısınma yavaşlayacak, ülke ekonomilerine katkı sağlayacak ve bireylerin parası cebinde kalacak' ifadelerini kullandı.

MANTOLAMA KENDİ MALİYETİNİ 2-4 YILDA GERİ ÖDÜYOR
Toplantıda ısı yalıtımı sektörü hakkında ayrıntılı bir sunum yapan Mantotherm Ürün Müdürü Yasemin Çevik ise enerji alanında Türkiye'nin yüzde 72 gibi yüksek bir oranda dışa bağımlı olduğuna ve sadece 2008 yılında 40 milyar dolar enerji ithalatı faturası ödendiğine dikkat çekti. Çevik, sözkonusu ithalat faturasının yüzde 33'ünün konutlarda kullanıldığını, bu rakamın yüzde 85'inin ise sadece ısıtma ve soğutma için harcandığını vurguladı. Mantotherm gibi mantolama sistemlerine yapılacak harcamanın bina maliyetleri içerisinde yüzde 3 gibi düşük bir payı olduğunu belirten Çevik, buna rağmen söz konusu sistemlerin konutların enerji maliyetlerinde yüzde 50 ila 70 oranında tasarruf sağladığını ve bu yatırım da kendini 2 ila 4 yılda amorti ettiğini kaydetti.
Mantolamanın, binalarda korozyonu önlediği için binaların çabuk yaşlanarak depreme daha duyarlı hale gelmesini engellediğini anlatan Çevik mantolamanın ısıtmanın yanı sıra soğutmada da tasarruf sağladığına dikkat çekti.
Isı yalıtımının teşvik edilmesi için ısı yalıtım malzemelerindeki KDV'nin yüzde 18'den yüzde 1'e inmesini, yalıtıma ilişkin bankaların verdiği kredilerde yüzde 15'ler civarında olan vergilerin düşürülmesini ve yeni binalara verilmeye başlanan enerji kimlik belgelerinin tüm binalarda zorunlu olması için belirlenen 10 yıllık sürenin de 5 yıla düşürülmesini istediklerini belirten Çevik; eski binalarda da ısı yalıtımı yapılabilmesi için uzun vadeli ve masrafsız kredilerin verilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

10 BİN ÜYELİ KYK USTA KULÜBÜ
Toplantıda yapı kimyasalları ve yalıtım sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Genel Müdür Yardımcısı Uğur Kavukçuer ise ısı yalıtımı alanında konut sahibi tüketiciler başta olmak üzere, yapı sektörünü oluşturan tüm tarafların bilinçlendirilmesinin hayati önem taşıdığını vurguladı.
KYK'nın Ar-Ge bölümünün sürekli olarak yeni ürün ve teknikler üzerinde çalıştığını söyleyen Kavukçuer, sektörün eğitimine de bir sosyal sorumluluk duygusu içinde yaklaştıklarını ve bu amaç doğrultusunda Türkiye'de 10 bin yapı ustasını kapsayan KYK Usta Kulübü ismi ile bir kulüp kurduklarını söyledi.
Yapı kimyasalları ve yalıtımla ilgili yeni teknikleri ve yeni ürünleri ustalara anlatmak ve karşılıklı bilgi paylaşımında bulunmak üzere bir eğitim otobüsü de oluşturduklarını belirten Kavukçuer 'Otobüsümüz ile 3-4 aydır yollardayız. Bu yolculuğumuz devam edecek. Türkiye'nin her noktasına gideceğiz. Yapı sektöründe artık sıva ustası olgusu tarihe karışıyor ve yerini mantolama ustası kavramı alıyor. Bu nedenle mantolama ustalarıyla aramızdaki iletişim artarak devam edecek' diye konuştu.
Her bir usta için ayrı bir kimlik kartı çıkardıklarını, tüm kulüp üyesi ustalar ile interaktif iletişim içerisinde olduklarını aktaran Kavukçuer, KYK üyesi olan her ustayı 10 bin TL ferdi kaza sigortası ile sigortaladıklarını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com