"3. paket" ona da yaradı

"3. paket" ona da yaradı
Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana’nın 2007 yılında yaptığı bir konuşmadan dolayı aldığı ve Yargıtay tarafından bozulan 2 yıllık cezası, yerel mahkeme tarafından 3’üncü Yargı Paketi kapsamında ertelendi.
Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Diyarbakır’da 2007 yılında nevruz etkinliği sırasında yaptığı konuşmada, Kürtlerin 3 önderi olduğunu belirterek, "Kürter’in bu 3 değeri, barış, demokrasi ve Kürtler’in arasında güç sağladı. 3 önder demiştim. Birincisi hepimiz ona ’Celal Amca’ diyoruz. O bugün Irak’ın Cumhurbaşkanı’dır. Kürtler’in lideridir. İkincisi Mesut kardeştir. Kürdistan Bölgesel Başkanı. Üçüncüsünü siz hepiniz dile getiriyorsunuz; Kürt önderi, başkan Öcalan’dır. Ben bu her 3 önder için minnetlerimi dile getiriyorum. Bunların üçü de bizim değerlerimizdir. Her üçünün de Kürtler’in gönlünde, beyninde yeri vardır" dedi.
 
Leyla Zana’ya yaptığı konuşma nedeniyle Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, ’terör örgütü propagandası yaptığı’ gerekçesiyle 2 yıl hapis cezası verildi. Yargıtay 9’uncu Dairesi ise söz konusu ifadelerin, ’silahlı terör örgütünün kurucusu olan kişinin alenen övülmesi amacıyla söylendiği’ gerekçesiyle kararı bozdu, 'suçu ve suçluyu övmek’ suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması gerektiğini bildirdi.
 
Diyarbakır’da bugün görülen duruşmada mahkeme, Zana’ya verilen 2 yıl hapis cezasını, 3’üncü Yargı Paketi kapsamında, değerlendirererek erteledi. Mahkeme kararında, "Sanığın 3 yıl içerisinde basın yayın yolu, ya da sair düşünce, kanaat, açıklama yöntemleriyle temel şekli itibariyle adli para cezasını, ya da üst sınırı 5 yıldan fazla olmayan hapis cezası gerektiren suç işlemediği taktirde ertelenen cezanın düşürülmesine karar verilmiştir" denildi. 
 
Karara göre, Leyla Zana, 3 yıl içerisinde aynı suçu işlemediği taktirde aldığı ceza düşürülecek. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com