3. Ulusal Pamuk Zirvesi

3. Ulusal Pamuk Zirvesi
UPK Başkanı Kocagöz: "Yıllara göre 600 bin ile 900 bin ton pamuk ithal etmek zorunda kalıyoruz"

İZMİR (AA) - Ulusal Pamuk Konseyi (UPK) Başkanı Barış Kocagöz, Türkiye'nin yıllara göre 600 bin ile 900 bin ton arasında pamuk ithal etmek zorunda kaldığını söyledi. 

Swissotel Büyük Efes'te düzenlenen 3. Ulusal Pamuk Zirvesi'nde konuşan Kocagöz, 2 yılda bir sektörün tüm paydaşlarıyla düzenledikleri zirvede, sektörü tüm yönleriyle ele aldıklarını belirtti.

Temel amaçlarının pamuk tarımında ticareti ve sanayide sürdürülebilirliği sağlamak olduğuna değinen Kocagöz, bunun için küresel rekabet gücünü geliştirmeye çalıştıklarını kaydetti. 

Türkiye'de pamuk ürününün tarladan dükkana gelinceye kadar 3 milyon nüfusa iş kapısı olduğunu ifade eden Barış Kocagöz, ailelerin de dahil olmasıyla bu sayının 12 milyonu bulduğunu dile getirdi. Sektörün sadece istihdama değil ihracata da büyük bir katkı sağladığı anlatan Kocagöz, "Geçtiğimiz yıl sektörün toplam ihracatı tam 26 milyar dolar. Hala ülkemizin sırtında kambur olarak duran cari açık sorununda ülkemize katkıda bulunabilen nadir ve lider sektör. Çünkü pamuk dahil yapılan toplam 12 milyar dolarlık ithal ara mala rağmen 14 milyar dolarla cari fazla veren tek sektör" diye konuştu.

- "Pamuk tarımı önemli"

Pamuğun, Türkiye için öneminin büyük olduğunu vurgulayan Kocagöz, "Yıllara göre 600 bin ile 900 bin ton pamuk ithal etmek zorunda kalıyoruz. Bunun için de yıllık maliyetlere göre bu ülke 1,5 milyar dolar ile 3 milyar dolar arasında döviz harcıyor. Aslında döviz harcamakla kalmıyor kendi ülke üreticisi yerine bu kaynağı istemeden de olsa başka ülke pamuk üreticilerine aktarmış oluyor" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin dünya pamuk üretimi veriminde GDO'lu tohum kullanmamasına rağmen 2'nci sırada bulunduğunu hatırlatan Kocagöz, üretimin artırılması için uzun vadeli planların yapılması gerektiğini bildirdi.

- Destekleme pirimi doğru noktalara yaklaşıyor

Hükümetin pamuk üretimine verdiği destekleme priminin doğru noktalara yaklaştığına işaret eden Kocagöz, şöyle devam etti:

"Maliyet kalemlerinde pamuk üreticisi aleyhine mazot, gübre, KDV gibi unsurlar destekleme priminin çoğunu cebinden geri almaktadır. Özellikle pamuk üreticisi önceki yıl girdiği kapıdan ne yazık ki geri bile çıkamamıştır. İşte bu yüzden geçtiğimiz sezon yüzde 20 azalan bir üretimle yine karşı karşıya kaldık. Pamuk üretimindeki dalgalanmalara son vermeli ve girdi desteklerinde acilen adil dağılım yapılması için yeni yöntemlere geçilmelidir. Destekleme planlamaları en az 5 yıllık dönemler halinde yapılmalı ve 1 milyon ton kritik eşik üretim hedefi korunacak şekilde politikalar üretilmelidir."

- Pamuk üretimi düşmeyecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Ümit Bayram Kutlu ise pamuk üretiminin düşmeyeceğini, 2023 vizyonu çerçevesinde üretim stratejisini belirlediklerini kaydetti.

Pamuk üretiminin azalmayacağını vurgulayan Kutlu, "Belki Ege Bölgesi'nde bir düşme olabilir. Üretim Güneydoğu ve Akdeniz'de kümelenmiş durumda. Bu sektörün sorunlarını çözeceğiz. Bakanlık olarak 2023 vizyonunu belirledik. Politikamız var, kimse yok diyemez. Pamuk üretimini 3 milyon tonun üzerine çıkaracağız" şeklinde konuştu.

Bakanlık olarak 17 bitkisel ürüne destek verdiklerini, geçen yıl pamuğa verdikleri destek miktarının 1 milyar 128 milyon lira olduğunu dile getiren Kutlu, bunun bitkisel üretim desteği toplamının yüzde 30'una tekabül ettiğini söyledi.

Türkiye'de 22 ilde pamuk üretiminin yapıldığını hatırlatan Kutlu, "Üretim düşmedi. Geçen yıl 2 milyon 250 bin ton civarında kütlü pamuk üretimi oldu. Bu 880 bin civarında lif pamuk demek. Üretimin 400-500 bin tona düştüğü demek çok düşük kalıyor" dedi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com