3. Yargı Paketi Genel Kurul'da

3. Yargı Paketi Genel Kurul'da
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 3. Yargı Paketi'nde CMK'da yapılan değişiklikle üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarla ilgili tutuklama kararı verilmeyeceğini, tutuklama kararlarının somut olgularla gerekçelendirileceğini söyledi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Meclis Genel Kurulu'nda, Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın tümü üzerinde konuştu.


Tasarı hakkında bilgi veren Adalet Bakanı, tutuklamaya ilişkin öngörülen düzenlemelerle kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının daha güçlü teminatlara bağlanmasının amaçlandığını belirterek, "Ceza Muhakemesi Kanununun 100 ve 101. maddelerinde yapılacak değişikliklerle üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarla ilgili tutuklama kararı verilmeyecek. Tutuklama kararları ise artık somut olgularla gerekçelendirilecek. Böylece kuvvetli suç şüphesi ve tutuklama nedenlerinin varlığı yasal karinelerin ötesinde tam bir vicdani kanaate bağlanacak, tutuklama kararlarında da bu tedbirin ölçülü olduğu somut olgularla gerekçelendirilerek açıkça yazılacaktır" dedi.

ADLİ KONTROL

Adli kontrol uygulamasının kapsaması genişletilerek bu müessesenin gerçek anlamda bir tutuklama alternatifi haline getirilmekte olduğunu ifade eden Adalet Bakanı, şöyle dedi:

"Ülkemizde görülmekte olan yaklaşık yıllık 3 milyon ceza davası içinde tutuklu yargılama oranı yüzde 1,15 düzeyindedir. Cezaevimizdeki güncel mevcudun yüzde 27,1'lik kısmı tutuklulardan oluşmaktadır. Cezaevlerindeki tutukluların yüzde 76'lık bir oranının tutuklu bulunduğu süre 1 yıldan daha azdır. 3 yıl ve üzerinde sürelerle tutuklu kalanların oranı ise yüzde 3,22'dir."

BASIN KANUNUNDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Basın ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması amacıyla Terörle Mücadele Kanununun 6. maddesinde yapılacak değişiklikle henüz yayınlanmamış dolayısıyla suç içeriği belirsiz yayınlara sansür anlamı taşıyacak bir biçimde ileriye yönelik yayın durdurma tedbiri uygulamasına son verilmesinin hedeflendiğine işaret eden Adalet Bakanı, şöyle dedi:

"Basın Kanuna eklenecek geçici bir maddeyle de farklı tarihlerde çeşitli mahkemelerce verilen ve bir kısmı da sonradan ortadan kaldırılan basılı eserler hakkındaki birçok toplatma kararı yasanın yürürlüğe girmesiyle hükümsüz hale gelecektir. TCK'nın 285 ve 288. maddelerinde öngörülen değişikliklerle soruşturmanın gizliliğini ihlal ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarıyla ilgili olarak özellikle basın mensuplarınca dile getirilen suç unsurlarının belirgin olmadığı yönündeki eleştirilerin giderilmesi amaçlanmıştır. 285. maddeyle ilgili olarak suçun basın ve yayın yoluyla işlenmesi hali artırım nedeni olmaktan çıkarılmakta."

Adalet Bakanı, 3. Yargı Paketi'nde hem yargıyı hızlandırmaya dönük düzenlemeler yer aldığını hem de temel hak ve özgürlüklerin güçlendirilmesi, basın ve ifade özgürlüğünü olumlu etkileyecek değişikliklerin yapılmasının hedeflendiğini söyledi.

4. YARGI PAKETİ

4. Yargı Paketi'ne değinen Adalet Bakanı, "AİHM'in Türkiye aleyhine vermiş olduğu ihlal kararlarına dönük olarak Avrupa Konseyi ile ortak yürütmüş olduğumuz çalışma çerçevesinde 4. paket hazırlıkları önemli aşama kaydetmiş ve bu paket Bakanlar Kurulunun görüşüne sunulmuştur. Bu pakette de Türkiye'nin 1959 yılından bu yana almış olduğu 2404 adet ihlal kararının ve bunların sonuçlarının ortadan kaldırılmasına ve bundan böyle yeni ihlal kararlarının çıkmamasına dönük tedbirler hazırlanmış ve inşallah Meclisimizin sonbahar çalışmalarına yetiştirilmek üzere Bakanlar Kuruluna sunulmuştur" dedi.

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com