30 Ağustos Zafer Bayramı hazırlıkları başladı

30 Ağustos Zafer Bayramı hazırlıkları başladı
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıl dönümü dolayısıyla Kütahya'da yapılacak törenlerin programı belirlendi.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıl dönümü dolayısıyla Kütahya'da yapılacak törenlerin programı belirlendi.
Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, törenler 26 Ağustosta Fuar Alanında ''Atatürk, Milli Mücadele ve Kütahya'' konulu fotoğraf sergisinin açılmasıyla başlayacak ve sergi iki gün açık kalacak. Bu günlerde Fuar Alanında belgesel film izletilecek.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bıyıklı tarafından 27 Ağustosta Belediye Kültür Sarayında ''30 Ağustos'un Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi'' konulu konferans verilecek. Aynı gün Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü ile Dönenler Meydanı arasında 88. Yıl Kurtuluş Yürüyüşü yapılacak.
30 Ağustosta ise Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepe Çalköy beldesinde ''Atatürk, Milli Mücadele ve Kütahya'' konulu fotoğraf sergisi açılacak. Dumlupınar ilçesinde erkeklerde 10 bin metre, bayanlarda 3 bin metrede 3. Büyük Zafer Koşusu gerçekleştirilecek. Kastamonu'nun İnebolu ilçesinden başlayacak olan ve Dumlupınar'da sona erecek 4. Uluslararası Atatürk ve Zafer Yolu Bisiklet Turunun son etabı 30 Ağustosa geçilecek, Dumlupınar'da ödül töreni düzenlenecek. 30 Ağustos akşamı Valilik önünde Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları tarafından konser verilecek.
-30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLAMALARI-
Kütahya'da Zafer Bayramı kutlamaları, 30 Ağustos sabahı Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulması ve eski Orduevinde tebriklerin kabulüyle başlayacak. Çelenk sunma törenleri, Dumlupınar, Zafertepe Çalköy'deki Kırık Kağnı ve Üç Komutan, Yüzbaşı Şekip Efendi, Üçtepeler anıtlarında da yapılacak.
Zafertepe Çalköy'deki törenler, anıta çelenklerin sunulması, saygı duruşu, saygı atışı, İstiklal Marşı ve Türk bayrağının göndere çekilmesiyle başlayacak. Kütahya Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu'nun konuşmasının ardından görevli subay tarafından arazi tanıtılıp Başkomutan Meydan Muharebesi'ndeki harekat anlatılacak.
Zafertepe Müzesindeki serginin gezilmesinden sonra tören alanında Kütahya ve Afyonkarahisar Valileri, Garnizon Komutanları ile Belediye Başkanları tarafından tören birlikleri denetlenecek, halkın bayramı kutlanarak saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı söylenecek. Bir üniversite öğrencisinin gençlik adına konuşmayı yapmasının ardından Kütahya Muharip Gaziler Derneği Başkanı Salih Şen'in konuşması, iki öğrencinin şiir okuması, Kütahya halkı adına Vali Şükrü Kocatepe'nin konuşmasıyla devam edecek törenler, resmi geçitle sona erecek.
Protokol üyeleri daha sonra Şehit Sancaktar Mehmetçik ve Dumlupınar anıtlarına çelenkleri sunacak. Zafer Bayramı kutlamaları, Dumlupınar'da öğleden sonra yapılacak törenle tamamlanacak.
-KÜTAHYA'NIN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ-
Kütahya'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıl dönümü, Zafer Meydanı'nda 30 Ağustosta öğleden sonra Tugay Komutanlığı Bandosunun gösterisiyle başlayacak.
Vali Şükrü Kocatepe, Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu ve Belediye Başkanı Mustafa İça tarafından Valilikte tebriklerin kabulü ve tören alanında birliklerin denetlenmesi, halkın bayramının kutlanmasının ardından göndere Türk bayrağı çekilecek.
Türk Silahlı Kuvvetleri adına bir subayın konuşmasıyla sürecek tören, şiir okunması, mehter ve halk oyunları gösterileriyle son bulacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com