30 bin Suriyeliye kimlik verildi!

30 bin Suriyeliye kimlik verildi!
AKP hükümeti Suriye'den gelen sığınmacılara ikamet etme izni de verdi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, 30 bin 106 Suriyeliye ikamet izni verildiğini belirtirken, bu kişilere yabancılara mahsus kimlik numarası da verildiğini söyledi.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı, Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle ülkeye gelen Suriye vatandaşlarının Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından oluşturulan çadır ve konteynır kentlerde misafir edildiğini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının sadece Türk vatandaşlarına verildiğinin altını çizen İçişleri Bakanı, ülkede en az 6 ay ikamet izni alan yabancılara ise yabancılara mahsus kimlik numarası verildiğini ifade etti.

İçişleri Bakanı, ülkeye yasal yollardan giren Suriye uyruklu yabancılara; Hatay ve Şırnak illeri haricinde bulundukları ilin Emniyet müdürlüklerine müracaat etmeleri halinde 1 yıla kadar geçerli geçici ikamet izni verildiğini belirtirken, “İkamet izni Türk vatandaşlığına geçiş için bir hak teşkil etmemektedir” dedi.

İçişleri Bakanı Güler, 1 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla 30 bin 106 Suriyeliye ikamet izni verildiğini, bu kişilere yabancılara mahsus kimlik numarası da verildiğini söyledi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com