30 Mart'tan Sonra Demokratik Özerklik İlan Edeceğiz

30 Mart'tan Sonra Demokratik Özerklik İlan Edeceğiz
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin toplu açılışlar töreninde konuşan Demirtaş önemli açıklamalarda bulundu.Demirtaş, 30 Mart yerel seçimler sonrası özerklik ilan edeceklerini söyledi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yerel seçimlerden sonra demokratik özerklik ilan edeceklerini söyledi.Demirtaş, “Seçimden sonra sadece fuar ya da kültür merkezi inşa etmeyeceğiz. Asıl inşa edilecek şey demokratik özerkliktir. Bu halk artık kendisini yönetme aşamasına geldi” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin toplu açılışlar töreninde konuşan Demirtaş, 'belediyeler arasında ayrım yapmadıklarını' söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkça iftira attığını öne sürdü.

Demirtaş, Ankara ve İstanbul belediyelerinin doğalgaz başta olmak üzere bütün gelirlerinin kasalarında kaldığını, BDP’li belediyelerden ise yüzde 40’lara varan kesintiler yapıldıktan sonra hesaplarına para aktarıldığını dile getirdi.

Demirtaş, “İller Bankası ve AB kredileri sorgusuz sualsiz AKP belediyelerine aktarılıyor.” dedi.
BDP’li belediyelerin hırsızlık yapmadığını anlatan Demirtaş, “AKP belediyeleri rant ve rüşvet dağıtma mekanizması üzerine kurulu. Bu tür şeyler asla kabul edilemez ve affedilemez. Buna rağmen bizim belediyeler daha başarılı, çünkü başkanı da işçisi de aynı ruhla çalışır.” ifadelerini kullandı.

SEÇİMDEN SONRA DEMOKRATİK ÖZERKLİK

Kürt halkının artık kendisini yönetme aşamasına geldiğini belirten Demirtaş, “Seçimden sonra sadece fuar ya da kültür merkezi inşa etmeyeceğiz. Asıl inşa edilecek şey demokratik özerkliktir. Bu halk artık kendisini yönetme aşamasına geldi. Muhtarlar, mahalle meclisleri vs. Anadilimizde, lehçelerde Arapça, Ermenice, Süryanice hizmet alma noktasına geldi. Bunları yapmak için devleti bekleyemeyiz. Halkımızın ana dilinde eğitimi olacak, ders kitapları olacak. Devleti bekleme zorunda değiliz. AKP’nin insafını beklemek zorunda değiliz. İşte BDP’li belediyeler bunu hayata geçirecek.” diye konuştu.

BDP'DEN JET YALANLAMA

BDP Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, bir haber ajansının BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sözlerini maksatlı bir biçimde çarpıttığı savunularak, "Cihan Haber Ajansı'nın servise koyduğu "Demirtaş: Seçimden sonra özerklik ilan edeceğiz' başlıklı haber çarpıtmadır. Bugün Diyarbakır'da toplu açılış töreninde konuşan Eş Genel Başkanımız Demirtaş'ın açıklamalarında haber ajansında iddia edildiği gibi "Seçimlerden sonra özerklik ilan edeceğiz' şeklinde hiç bir ifade yoktur. Bu ifade tümüyle ajansa aittir. Sayın Demirtaş konuşmasında yerel seçimlerin önemine işaret ederek halkın kendi kendisini yönetme sürecine vurgu yapmış ve bu anlamda demokratik özerkliğin inşasıyla ilgili süreçten söz etmiştir. İlgili haberajansını haberini düzeltmeye çağırıyoruz" denildi. (MCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com