“30 yıldır devam eden olayların bitmesini istiyoruz”

“30 yıldır devam eden olayların bitmesini istiyoruz”
Muğla'da 13 ay önce üniversite öğrencisi Şerzan Kurt'un tabancayla vurularak öldürülmesiyle ilgili Eskişehir'de başlayan davanın 6. duruşmasında da karar çıkmadı.

Muğla'da 13 ay önce üniversite öğrencisi Şerzan Kurt'un tabancayla vurularak öldürülmesiyle ilgili Eskişehir'de başlayan davanın 6. duruşmasında da karar çıkmadı.
Muğla'da 11 Mayıs'ta 2010 tarihinde çıkan olaylarda, üniversite öğrencisi Şerzan Kurt'un tabancayla vurularak öldürülmesiyle ilgili Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen bugünkü duruşmaya tutuklu sanık polis memuru G.Ş., maktul Kurt'un yakınları ve avukatları katıldı. Duruşmada söz alan maktul Kurt'un avukat Nuri Mehmetoğlu, 'Ortada öldürülmüş bir kişi var. Sanığın kurşunun kendine ait olmadığı iddiası yanlıştır. Bu sebeple sanığın tutukluğunun devamını talep ediyoruz' dedi.
Sanık avukatı Cemal Ertuğrul ise, önceki duruşmalardaki savunmalarını tekrarladıklarını ifade ederek, 'Merminin DNA izi yok. Ölümün silahtan değil, darbeden olduğu kanaatindeyiz. Müvekkilimizin tahliyesini istiyoruz' diye konuştu.
Mahkeme heyeti, duruşmayı eksik evrakların tamamlanması için 26 Ağustos tarihine erteledi. Duruşma çıkışı adliye önünde açıklama yapan Şerzan Kurt'un babası Ömer Kurt, davanın bir yıldır sürdüğünü belirterek, 'Bu ülkenin insanları bizim kaynağımızdır. Polisler, askerler ve insanlar bu kaynaktan yetişir. Bu ülkeyi beraber kurduk, birlikte devam edeceğiz. Hiçbir polisin, askerin öldürülmesinden zevk almıyoruz. Türkiye'nin geçmişi ve geleceğini göz önünde bulundurarak gerekenler yapılıp katillere cezaları
verilmelidir. Türkiye'de 30 yıldır hiç hoş olmayan olaylar cereyan ediyor. Bu olayların bir an evvel bitmesini ve insanların kardeşçe birbirlerine sarılarak yaşamalarını istiyoruz' diye konuştu.
Şerzan Kurt'un avukatı Nezahat Paşabayraktar da, 'Bu dava skandal bir şekilde Muğla'dan Eskişehir'e getirildi. Adil bir karar çıkacağından şüphe ediyoruz. Çünkü olay yerinde incelenip orada karar verilmeliydi. Kararı verecek merciler olay anındaki koşuşturmaları, silahın ateşlendiği yerin mesafesini görebilecekti. Adil olmayan bu yargı sürecine rağmen davanın sonuna kadar takipçisi olacağız' ifadelerini kaydetti.
Bu arada ölen Şerzan Kurt'a destek vermek için adliye önünde toplanan ve ellerinde pankart ve dövizler bulunan bir grup üniversite öğrencisi slogan atarak gösteri yaptı.
Muğla'da bir kız öğrenciye laf atılması sebebiyle 11 Mayıs gecesi karşıt görüşlü öğrenciler kavga etmiş, sabaha kadar süren olaylarda, Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü 2. sınıf öğrencisi Şerzan Kurt vurularak ağır yaralanmıştı. Kurt, 19 Mayıs'ta, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetmişti. Kurt'un ölümüyle ilgili tutuklanan Muğla Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru G.Ş. hakkında Muğla Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'muhtemel kasıtla nitelikli adam öldürme' suçlamasıyla dava açılmıştı. Mahkeme, ilk duruşmada güvenlik sebebiyle davanın Eskişehir'de görülmesine karar vermişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com