30 Yıldır Tek Adamdı 18 Günde Tatile Çıktı

30 Yıldır Tek Adamdı 18 Günde Tatile Çıktı
1981'de Enver Sedat'ın öldürülmesiyle başa geçen Mübarek, artık devrik bir lider...

“Sayın Başkan, hala Mısır'ı yönetmeyi arzuluyor musunuz?” Bundan beş yıl önce, 16 ocak 2005'te El Arabiya televizyonunda bir söyleşide kendisine sorulan bu soru Hüsnü Mübarek'i gafil avlamıştı. “Size Mısır'ı yönetmekle ilgili bir çift laf söyleyeyim: Mısır'ı yönetmek gezmeye tozmaya benzemez. Elindeki kaynaklar sınırlı ancak nüfus çok büyük, ayrıca halkın da çok talebi var. Bu zor bir iş ve bundan kurtulmak da o kadar kolay değil. Bana kalsa dinlenmek isterdim.” Mübarek aynı yıl, rakiplerinin kendisine ciddi anlamda muhalefet etme gücünün olmadığı bir ortamda düzenlenen seçimlerde oyların yüzde 88.6'sını alarak yeniden seçilmişti. Ekimin 14'ünde iktidarda 30'uncu yılını dolduracak Mübarek 82 yaşında ve 'turp gibi' görünüyor. WikiLeaks belgelerine göre Mübarek'in tek sağlık sorunu sol kulağındaki duyma yetersizliği.

Kahire'nin kuzeyinde, Nil deltasının ortasındaki Monufya bölgesinin küçük bir kasabasında doğan Mübarek kırsal orta sınıf bir ailenin çocuğu. Sovyetler Birliği'nde hava pilotu eğitimi gördü ve 1973 Arap-İsrail savaşında yaptığı hizmetlerden dolayı ödüllendirilerek Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na yükseltildi. Bundan iki yıl sonra dönemin Devlet Başkanı Enver Sedat tarafından Başkan Yardımcısı olarak atandı. Bu hamle Sedat'ın Mübarek'e çok güvendiği ve halefi olarak seçtiği yorumlarına neden oldu. 1981'in sonlarında İsrail ile barış anlaşması imzaladıktan sonra Sedat'ın öldürülmesiyle Mübarek olağanüstü koşullarda görevi devraldı. OHAL ilan ettiği o günden bu yana OHAL'i her üç senede bir yenileyerek çokpartili olmasına rağmen muhalefetin sistematik bir şekilde sindirildiği siyasi bir ortam kurdu.

“Siyasetle dini karıştırmak tehlikelidir” düsturunu sıklıkla yineleyen Hüsnü Mübarek anne tarafından Britanyalı olan eşi Suzanne'in de perçinlediği bu klasik laik görüntüsüyle Batı'nın desteğini aldı. Meşruluğunu ordunun gücüne dayandırırken, 'adil ama sert baba' imajına bürünmeye çabalamasına rağmen halkın tabanına yakın duran bir şahsiyet olamadı. Halk arasında, içkiye düşkünlüğü veya sakarlığı ile ilgili birçok rivayet dolaşıyor. Üç yıl önce bir başka röportajında “Ülkenizde işgücü mü eksik? Size on milyon Mısırlı sunabilirim” sözleri halktan kopukluğunu ortaya koyar nitelikteydi. Asla kimseye güvenmeyen, bu nedenle Enver Sedat gibi bir başkan yardımcısı seçmeyen Mübarek'in halefi olarak oğlu Cemal'i hazırladığı sır olmaktan çıktı. Mübarek 1983'te Time dergisine verdiği ilk röportajda “Uzun vadeli politikaların adamıyım, elektroşokların değil” demişti. Mısır halkı 30 yılın sonunda 18 gün içinde Mübarek'ten kurtuldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com