"300 bini aşkın ataması yapılmayan öğretmen var"

"300 bini aşkın ataması yapılmayan öğretmen var"
Eğitim-Sen “artan eğitim ve eğitim emekçileri sorununa” ilişkin raporunu açıkladı.

Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’nda norm kadro esasına göre 126 bin 137 öğretmen açığı olmasına rağmen ülkede hala ataması yapılmayan 300 bini aşkın öğretmenin varlığına dikkat çekti.

Sendika, 2011-2012 eğitim öğretim yılının ilk yarısında ek ders karşılığı çalıştırılan ücretli öğretmen sayısının ise 60 bin 94 olduğunu açıkladı.

Sendika, 2011-2012 eğitim öğretim yılının ilk yarısında ek ders karşılığı çalıştırılan ücretli öğretmen sayısının ise 60 bin 94 olduğunu açıkladı.

KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Merkez Yürütme Kurulu’nun, 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı’nda “artan eğitim ve eğitim emekçileri sorununa” ilişkin hazırladıkları rapor açıklandı. Rapora göre, 9 yıllık AKP iktidarı sürecinde, yoğun bir şekilde “siyasi kadrolaşma” yaşanıyor ve demokratik, laik ve bilimsel eğitim talepleri görmezden geliniyor.

Eğitim Sen hazırladığı Raporun sonuç kısmında ise eğitimin ve eğitim emekçilerinin sorunlarına kalıcı çözümler getirilmesine yönelik taleplerinin karşılanmaması durumunda tepkilerinin artarak süreceğini ve önümüzdeki dönemde başta eğitim alanında yaşanan olumsuz düzenlemeler olmak üzere, eğitim ve bilim emekçilerinin yaşadığı sorunların çözümü için daha kitlesel ve sonuç alıcı eylemler hayata geçirmeye kararlı olduklarını açıkladı.

Atanmayan bir öğretmenin isyanı

Mersin'de 2013 Akdeniz Oyunları çerçevesinde yapılacak 4 spor tesisinin temel atma törenine katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yapılacak yatırımları ve bu yatırımların Mersin'e kazandıracaklarını anlattığı esnada, törene katılan bir vatandaş "Başbakan Erdoğan" diye bağırdı. Estergon Özkaya adlı atanamadığı belirtilen öğretmen, duruma tepki gösterdi. "Burada Başbakan'a yalakalık yapıp yaptığınız yatırımları anlatıyorsunuz. Ben beş yıldır okulumdan mezun oldum ama henüz atanamadım. Gelişme bunun neresinde?" dedi. Bakan Kılıç'ın korumaları protestocu öğretmenin konuşmasını elleriyle ağzını kapatarak engelledi. Daha sonra polisler ve bakan korumaları Özkaya'yı salondan çıkardı.

Polislerin dışarıda bir süre sohbet ettiği Özkaya, Almanca öğretmeni olduğunu ve 5 yıldır atamasının yapılmadığını, buna rağmen Başbakana yalakalık yağılmasına tahammül edemediğini söyledi. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com