32. Avrasya Maratonu!

32. Avrasya Maratonu!
İstanbul'da her yıl uluslararası heyecan yaratan 32. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu'a, Afrikalı atletler damga vurdu..

Afrikalı atletler maraton ve 15 kilometrelik koşularda hem erkeklerde hem de bayanlarda ilk sıraları aldılar. Erkeklerde Kenyalı Vincent Kiplagat 2.10.39 ile birinci, Etiyopyalı Dereje Yadete Woldegiorgis 2.11.53'lük derecesiyle ikinci, yine Etiyopyalı Girma Assefa da 2.13.37 ile üçüncü oldu.

Bayanlar maratona da Etiyopyalı atletler damgasını vurdu. İlk üç sırayı Etiyopyalı Ashu Kasım 2.27.25, Alemitu Abera 2.27.54 ve Amane Gobena 2.32.28'lik dereceleriyle elde etti.

15 kilometrelik koşuda da yine ilk sıralarda Afrikalı sporcular vardı. Erkeklerde Etiyopyalı Abayneh Ayele Woldegiorgis birinci, Kenyalı Sang Benard Cheruiyot ikinci, Etiyopyalı Workinhe Tesfa üçüncü olurken, bayanlarda ise Kenyalı Emily Chebet birinci, Etiyopyalı Belaynesh Oljira ikinci, Türkiye'den Meryem Doğan ise üçüncülük kürsüsüne çıktı.

Böylece maraton ve 15 kilometrede erkekler ve bayanlarda Etiyopya 8, Kenya ise 3 madalya kazandı.

ERKEKLERDE BEKİR KARAYEL

85 ülkeden atletlerin katıldığı maratonda Türk sporcular içinde ise erkeklerde en iyi dereceyi Bekir Karayel yaptı.

Erkeklerde Bekir Karayel genel klasmanda 12.16.40'lık derecesiyle 5. sırada yer alırken, Türk sporcular içinde de birinci oldu. Erkan Kuş, 2.23.05 ile genel klasmanda 7, Türk sporcular içinde 2, Selahattin Selçuk da 2.28.13 ile genel klasmanda 9, Türk sporcular içinde de 3. sırayı aldı.

BAYANLARDA BAHAR DOĞAN

Türk sporcular içinde bayanlar maratonda ise Bahar Doğan, 2.37.51'lik derecesiyle genel klasmanda 6., Türk sporcular içinde ise birinci oldu.

Nilay Esen, 2.44.58 ile genel klasman 7.'si, Türk sporcular 2.'si olurken, 2.49.19 derece yapan Ümmü Kiraz ise genel klasmanda 8, Türk sporcular içinde ise üçüncü sırayı elde etti.

SON 2 YILIN ŞAMPİYONU 4. OLDU

Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda son 2 yılın şampiyonu Etiyopyalı Kasime Adilo Roba, bu kez 4.'lükle yetinmek zorunda kaldı.

Roba, 32. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nu 2.16.08 ile dördüncü sırada tamamladı.

Bayanlarda da geçen yılı birinci bitiren Etiyopyalı Bizunesh Urgesa, Roba gibi dördüncü olabildi. Urgesa, 2.34.14'lük derecesiyle dördüncülüğe ulaştı.

TEKERLEKLİ SANDALYE DERECELERİ

Maratondan 15 dakika önce startı verilen tekerlekli sandalye yarışında erkeklerde Japon Choke Yasuoka 10.38.10 ile birinci oldu.

Bayanlarda ise Türk sporcu Zübeyde Süpürgeci 11.42.49'luk derecesiyle ilk sırayı aldı.

Bu arada, Japon gazeteciler de Kıtalararası Avrasya Maratonu'nu takip ederek ülkelerine haber ve fotoğraf geçtiler.

TOPLAM 1 MİLYON DOLAR ÖDÜL DAĞITILDI

32. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu'nda sporculara toplamda 1 milyon dolar para ödülü dağıtıldı.

Maratonda, genel klasmanda erkek ve bayanlarda birincilere 50 bin, ikincilere 25 bin, üçüncülere 15 bin, dördüncülere 10 bin, beşincilere 8 bin dolar ödül verildi.

MARATON, 15 KİLOMETRE KOŞU VE HALK KOŞUSU PARKURLARI

Maratonda startın ardından Boğaziçi Köprüsü'nü geçip Beşiktaş sapağından ayrılarak Babraros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inen atletler sahil yolunu izleyerek Karaköy'e gelip, Galata Köprüsü'nü geçip Eyüp'e yöneldi.

Feshane'den sonra dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı'ya yönelen atletler, sahil yolunu takip ederek Bakırköy'e doğru gidip aynı yolu geri dönerek Gülhane Parkı'nın içinden geçip Sultanahmet'e çıktı. Varış çizgisi, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları'nın toplantı ve spor merkezi olan ''At Meydanı''nda, Sultanahmet Camisi'nin giriş kapısı ile Mısır Dikilitaşı'nın arasında yer aldı.

Maraton ile aynı yerde startı verilen 15 kilometre koşuda ise sporcular, köprüyü geçtikten sonra maratoncularla aynı güzergahı kullanıp Karaköy'e geldi. Unkapanı Köprüsü'nün altından geçerek yarışa devam eden atletler, Kadir Has Üniversitesi'nin önünden yapılan dönüşle, maraton güzergahından ayrıldı. Üniversitenin önünden yapılan dönüşle Gülhane Parkı'na yönelen atletler, parkın içinden geçip Sultanahmet'e çıktı.

Bu arada, 15 kilometre koşusunda önde bulunan 6 kişilik grup, yanlış yönlendirme nedeniyle Kadir Has Üniversitesi önünden dönmeyip, maraton güzergahına doğru yol aldılar. Ancak kısa sürede yanlışlık anlaşılınca, koşucular yeniden 15 kilometre koşusunun parkuruna girdiler.

ARAÇ TRAFİĞİNE DÜZENLEME

Organizasyon kapsamında yapılan tüm koşuların parkurlarına çıkan güzergahlarda yollar 07.00-14.30 saatleri aralığında araç trafiğine kapatıldı.

Kabataş-Sultanahmet tramvay hattı 12.00'ye kadar kapalı kalırken, Boğaziçi Köprüsü'nü kullanan tüm sürücüler, kapatma noktalarından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü istikametine yönlendirildi.

MARATONDA AVRUPA BİRLİĞİ RUHU

Avrasya Maratonu'nda yarışmacılar göğüslerinde Avrupa Birliği Genel Sekreterliği logosu ile koştu.

Avrasya Maratonu için basılan 100.000 civarındaki göğüs numarasında, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'nin logosu da kullanıldı.

Aynı koşuda ilk iki bin kişiye start noktasında Türk ve AB bayraklarının uyumunu ve zenginliğini yansıtan ABGS el bayrakları da dağıtıldı.

ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

Maratonda dereceye giren sporcuların belirlenmesinin ardından, maratonun tamamlandığı Sultanahmet'te ödül töreni düzenlendi.

Aralarında İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin'in de bulunduğu yetkililer, maraton ve tekerlekli sandalyede ilk 3 sırayı alan erkek ve bayan sporculara madalya, kupa ve para ödüllerini verdi.

Bu arada, bayanlar maratonda 3. sırayı elde eden Amane Gobena, güçlükle podyuma gelirken, ödülünü aldıktan sonra sağlık kontrolünden geçmek için çadıra götürüldü.

HALK KOŞUSUNA 100 BİNLER KATILDI

32. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu kapsamında yapılan Halk Koşusu, büyük bir katılımla gerçekleşti.

Her yıl binlerce kişinin katıldığı, bu yıl da 100 bin kişinin katılımıyla gerçekleşmesi beklenen organizasyonda, beklenen rakama yakın sayıya ulaşıldığı gözlemlendi.

Son günlerde yağışlı hava kütlesinin etkisi altında kalan İstanbul'da bugün kendini gösteren güneş, vatandaşları da maratona çekti.

Altunizade köprüsünün gerisinde saat 09.30'da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun verdiği startla başlayan 8 kilometrelik Halk Koşusu'nda katılımcılar, Boğaziçi Köprüsü'nü geçtikten sonra, Beşiktaş'a inip sahil yolunu izleyerek koşuyu FİYAPI İnönü Stadı'nın yanındaki bitiş noktasında tamamladı.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ile Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar da Halk Koşusu'nun startında yer alıp köprüyü yürüyerek geçti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, start öncesi yaptığı açıklamada bu yılki temanın ''İstanbul koşuyor'' olduğunu belirterek, ''İstanbul her alanda koşuyor. Dünya İstanbul'u takip ediyor. İstanbul sağlıklı bir yaşam, barış, hoşgörü için koşuyor'' ifadelerini kullandı.

Avrasya Maratonu'nun New York ve Berlin maratonlarıyla yarışmasını arzuladıklarını kaydeden Topbaş, ''Bu, kıtalararası dünyada tek maraton. Tarihin izlerini taşıyan alanlarda yapılıyor ve tarihi yarım adada tamamlanıyor. Sizler bu maratona katılarak hayat veriyorsunuz'' şeklinde konuştu.

Topbaş, bugün 100 bin hedefiyle hareket edilen maratonun daha da büyüyeceğini, ileride 200 binlerden bahsedileceğinin de altını çizdi.

Vali Mutlu ise vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, ''Bu güzel maratona sahip çıktığınız için 100 bini bulan katılımla destek verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz'' dedi.

KÖPRÜ BEŞİK GİBİ SALLANDI

Büyük bir katılımla gerçekleşen Halk Koşusu'nda, Boğaziçi Köprüsü adeta beşik gibi sallandı.

Köprü üzerini boydan boya kaplayan kalabalığın hareketi köprüyü bir beşik gibi salladı. Bazı vatandaşlar, köprünün sallanmasından tedirgin olurken, o anı kendilerinden uzakta bulunan aile ve yakınlarına anlattıkları görüldü.

Köprünün yaşanan yoğunluk nedeniyle normal esneme payı oranında sallandığı, bunun herhangi bir tedirginliğe neden olacak bir durum olmadığı öğrenildi.

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ EĞLENCELERİ

 

32. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu, her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı bir pazar günü geçirmek isteyenlerin uğrak yeri oldu.

Yaya geçişine kapalı olan Boğaziçi Köprüsü'nde renkli görüntüler oluşturan vatandaşlar, köprüden boğaz manzarasını izleyip bol bol fotoğraf çektirdi.

7'den 77'ye katılımla gerçekleşen koşuda, çok sayıda turist de yer alırken, il dışından da yüksek oranda katılım olduğu görüldü.

36. YAŞ GÜNÜNÜ KUTLADI

Esra Kınık ismindeki bir vatandaş 36. yaş gününü Boğaziçi Köprüsü'nde pasta keserek kutladı.

Ailesi ve yakınlarıyla koşuya katılan Kınık için yapılan kutlama ilgiyle izlendi.

EVLİLİK TEKLİFİ

Şaban Demirbaş isimli bir vatandaş ise kız arkadaşına yapmayı düşündüğü evlilik teklifini, hazırladığı bir dövizle medya aracılığıyla duyurmaya çalıştı.

Amacına ulaşan, koşuyu takip eden basın mensuplarının ilgi odağı olan Demirbaş, ''Rezzan benimle evlenir misin?'' yazılı döviz taşıdı.

Foto galeri için tıklayınız

KÖPRÜDE KİTAP OKUDULAR

''Düşün Taşın'' platformu, her yıl olduğu gibi yine Boğaziçi Köprüsü'nde kitap okuyarak seslerini duyurmaya çalıştı.

Köprünün ortasında yere oturan kalabalık kitap okumaya dalarken, aynı zamanda ''Bu ülkede birileri her hafta 1 kitap okuyor'' sloganıyla, insanları aralarına katılmaya davet ettiler.

SABAH KAHVALTISI, HALAY, DANS VE MÜZİK...

İstanbul'da Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan iki köprüden birisi olan ve şehrin yoğun trafiğinin yükünü fazlasıyla çeken Boğaziçi Köprüsü, 3,5 saatlik sürede çeşitli sosyal etkinliklerin merkezi oldu.

Çok sayıda sivil toplum örgütünün iştirak ettiği etkinlikte, çeşitli hastalıkları, sigarayla savaşa dikkat çekilen pankartlar taşınırken, dans gösterileri de ilgiyle izlendi.

Pazar sabah kahvaltısını köprüde yapanların yanı sıra, davul eşliğinde halay çekenler, halk dansları yapanlar, gitar çalarak konser verenler, koşuya renk kattılar.

Çok sayıda vatandaşın elinde Türk Bayrağı yer alırken, bazı vatandaşların Filistin Bayrakları da taşıdıkları görüldü.

Vatandaşlar köprüye girişlerinden itibaren, boğazı gören sağ ve sol kenarları adeta kapatarak, manzaranın keyfini çıkardı.

Tenis Hayattır Kulübü Derneği üyeleri sembolik bir file ile köprü üzerinde tenis oynarken, ozanlar ellerinde sazlarıyla atışma yaptı.

Üç arkadaşın birlikte katıldıkları organizasyonda, Halk Koşusu'na başvuru sırasında verilen aynı göğüs numarasından taşıdıkları görüldü. Üçlünün bir göğüs numarasını renkli fotokopiyle çoğalttıkları öğrenildi.

Futbol taraftarları da koşu sırasında destekledikleri takımlarının tezahüratlarını yaparak eğlenceyi arttırdı. Beşiktaşlı taraftarlar büyük bir siyah-beyaz bayrakla koşarken, Galatasaraylı, Fenerbahçeli ve Trabzonsporlu gruplar da kendi takımları lehine tezahüratlar yaptı.

Taşınan pankartlar arasında Boğaziçi Köprüsü'nün yaya ve bisiklet trafiğine açılmasını isteyen ifadeler de yer aldı.

Türkiye'de 2010 yılının Japonya yılı olarak kutlanması nedeniyle, köprü girişinden önce oluşturulan mini platformda Japon geleneksel davul şovu yapıldı. Çok sayıda Japon vatandaş da üzerinde ''Türkiye 2010 Japonya yılı'' yazılı tişörtle koşuya katıldı.

Bir grup ip atlayarak bir grup da mangal yakıp sucuk kızartarak, köprünün keyfini çıkarmaya çalıştı.

Halk koşusu, aynı zamanda köprü üzerinde simit ve su satanların yanı sıra çekirdek satan bir kadının ekmek kapısı oldu.

Öldürülen çocuklara dikkat çekmek ve seslerini duyurmak isteyen bir grup ''Çocuk adımlarla ceylanlar yürüyüşü'' yazılı pankart taşıyarak, halk koşusunda yer aldı. Çocuk adımlarıyla yavaş yürüyen grup, düşük hızları nedeniyle köprüden en son çıkanlar arasında yer aldılar.

GÜVENLİK SAĞLIK TEDBİRLERİ ÜST DÜZEYDE TUTULDU

Halk Koşusu sırasında, intihar olaylarının yaşanmaması için yolun alt kısmındaki bölümde iki tarafa da aralıklarla çok sayıda polis yerleştirildi.

Koşunun başlangıç noktasında sağlık istasyonu kurulurken, ambulanslar herhangi bir sağlık sorunu yaşayacak vatandaşlar için hazır bekletildi. 112 acil servisin motorize ekipleri de koşu sırasında köprü üzerinde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com