34 Yıl Sonra Aynı Pankart!

34 Yıl Sonra Aynı Pankart!
Taksim'deki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları başladı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Taksim'de tam bir bayram havası var. İşçiler şarkılar eşliğinde alana geldi...

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü sebebiyle Taksim ve çevresindeki güvenlik önlemleri tamamlandı. Taksim'e çıkan yollar, saat 07.00 itibariyle yaya ve araç trafiğine kapatıldı.

İSTANBUL'A POLİS TAKVİYESİ

Taksim'de kutlanacak olan '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' sebebiyle İstanbul dışından kara ve hava yoluyla bin 200 polis getirildi. Güvenlik önlemleri kapsamında toplam 38 bin polis görev yapacak.

1 Mayıs dolayısıyla takviye olarak İstanbul'da görevlendirilen polis ekiplerini taşıyan Türk Hava Yolları'na (THY) ait iki özel uçak, saat 04.00 sıralarında Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Teçhizatlı çevik kuvvet ekipleri, 15 İETT otobüsüyle görev yerlerine götürüldü.

SENDİKALAR TOPLANMAYA BAŞLADI

İstanbul'da Taksim Meydanı'nda kutlanacak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için TÜRK-İŞ, DİSK, KESK ve HAK-İŞ konfederasyonları, siyasi partiler ve dernekler ile çeşitli sivil toplum örgütlerince çeşitli noktalarda kortej oluşturuluyor.

Kutlamaların yapılacağı Taksim Meydanı ve bu meydana ulaşan tüm yollar araç trafiğine kapatıldı.

Güvenlik kuvvetleri, Taksim Meydanı'nın çevresinde bariyerler kurarak yaya geçişlerini kontrollü hale getirdi. Meydanın çevresindeki bayrak ve kamera direkleri, tırmanılmaması için güvenlik güçlerince yağlandı.

"ALANA BİRLİKTE GELİN" UYARISI

Meydanda oluşturulan kürsüden yapılan anonslarda, kutlamaya katılacak işçiler, konfederasyonların toplanma noktalarına gitmeleri ve hep birlikte alana gelmeleri konusunda uyarıldı. Buna rağmen alana girmek isteyenler, kontrol noktalarında üzerleri aranarak alana alınıyor.

DİSK Şişli'de, TÜRK-İŞ Dolmabahçe'de, HAK-İŞ Mete Caddesi'nde, KESK de Şişhane'de kortej oluşturma çalışmalarına başladı.

Güvenlik kuvvetleri, siyasi partiler, dernekler ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üye ve temsilcilerinin de katılacağı kortej bölgelerinde de yoğun güvenlik önlemi aldı.

YÜRÜYÜŞLER BAŞLADI

DİSK, Şişli'den Halasgargazi Caddesi üzerinden, TÜRK-İŞ Dolmabahçe'den, KESK Şişhane'den, HAK-İŞ korteji ise Mete Caddesi'nden yürüyüşe geçti.

SİYASİ PARTİLER DE TAKSİM'DE

Bu yılki 1 Mayıs kutlamalarına siyasi partiler de katılıyor. CHP, BDP ve Halkın Sesi Partisi HAS Parti bayrakları Taksim'de yeraldı.

KAZANCI YOKUŞU'NDA ANMA

İşçi ve memur konfederasyonları başkanları, 1 Mayıs 1977'de çıkan olaylarda hayatlarını kaybedenler anısına Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakarak, saygı duruşunda bulundu. Törene, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, CHP Milletvekili adayı Süleyman Çelebi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül katıldı.

DİREKLER YAĞLANDI

Güvenlik kuvvetleri, Taksim Meydanı'nın çevresinde bariyerler kurarak yaya geçişlerini kontrollü hale getirdi. Meydanın çevresindeki bayrak ve kamera direkleri, tırmanılmaması için güvenlik güçlerince yağlandı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Dolmabahçe'de oluşturulan TÜRK-İŞ korteji de DİSK, KESK ve HAK-İŞ konfederasyonlarının ardından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasının yapıldığı Taksim Meydanı'na giriş yaptı.

CHP ve HAS Parti'nin de aralarında bulunduğu siyasi parti ve çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilci ve üyelerinin de yer aldığı TÜRK-İŞ konfederasyonu korteji, Gümüşsuyu'nda oluşturulan polis noktasında gerekli aramalardan geçirildikten sonra alana girdi.

Bu arada, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları kapsamında Taksim Meydanı'ndaki The Marmara Oteli önüne kürsü hazırlandı. Kürsünün üzerine ''Emek, Barış, Demokrasi ve Özgürlük'' ile Kürtçe ve Türkçe olarak ''Yaşasın 1 Mayıs'' yazıları bulunan pankartlar asıldı. Ayrıca Atatürk Kültür Merkezi önünde vinçlerden ''Tüm işçi ve emekçilerin bayramını kutlarız'', The Marmara Oteli önünde de ''1 Mayıs'' yazan büyük boy pankartlar yer aldı.

Alanda yer alan işçilerin töreni rahat izleyebilmeleri ve duyabilmeleri için 2 büyük boy LED ekranın yanı sıra kürsünün konulduğu güzergah boyunca vinçlere ses düzeni asıldığı görüldü.

Meydanın içinde polis görev almazken, meydanı çevreleyen tüm binaların çatı katlarında polis kamerası ve keskin nişancılar konuşlandırıldı.

"DEVRİM" UÇURDULAR

Taksim Meydanı'nda KESK tarafından üzerinde ''Devrim'' yazan uçurtma uçurulurken, tören başlamadan da kürsüden ''1 Mayıs Marşı'' çalındı.

Töreni izlemek üzere çok sayıda canlı yayın aracı ve basın mensubu da Gezi Parkı'nda yerini aldı. Ayrıca konfederasyonların yürüyeceği güzergah ile meydan ve çevresine de seyyar tuvaletler konuldu.

Tören boyunca Timur Selçuk'un ''1 Mayıs'', Ruhi Su Dostlar Korosu ''İşçi Marşı'', Moğollar'ın ''Bir şey yapmalı'', Ahmet Kaya'nın ''Grev'', Grup Yorum'un ''Avusturya İşçi Marşı'' ile ''Hürriyet Marşı'', Kazım Koyuncu'nun ''Hayde'', Kardeş Türküler'in ''Burçak Tarlası'' türkü ve marşlarıyla Nazım Hikmet'in ''Hava Toprak gibi'' şiiri okundu.

Taksim Meydanı'nda konfederasyon kortejlerinin yerini almalarının ardından kürsüden 1 Mayıs'ın Türkiye'de kutlanmasının yasal süreci ve bu süreç içindeki yasaklar ve bunun kaldırılması için verilen mücadele anlatıldı.

CUMHURİYET ANITI'NDAKİ ÖNLEMLER

Öte yandan, ilgisiz kişilerin girişlerinin engellenmesi amacıyla Cumhuriyet Anıtı'nın çevresi güvenlik kuvvetlerince 3 sıra bariyerle çevrildi. Anıtın alt kısımlarındaki mermerlere de anıta çıkışların engellenmesi amacıyla yağ sürüldü. Bu önlemlere rağmen bazı kişilerin ellerindeki döviz ve flamalarla anıta tırmandıkları ve kutlamayı buradan izledikleri görüldü.

Halkın Kurtuluş Partisi adına bir grup genç de anıta Hikmet Kıvılcımlı'nın posterini asmak istedi. Konfederasyon görevlilerinin kortejler alana girmeden pankart asmanın yasak olduğu yolundaki uyarıları üzerine pankart indirildi. Ancak aynı pankart, daha sonra anıta asıldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com